Путин вели дека Русија е блиску до развој на вакцина против рак

Сподели со своите пријатели

Се надевам дека вакцините за рак наскоро ќе бидат ефективно користени како методи на индивидуална терапија, рече рускиот лидер.

Loading...

Рускиот претседател Владимир Путин најави лекови од новата генерација на Форумот за идни технологии во Москва.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека руските научници се блиску до создавање вакцина против рак која наскоро би можела да им биде достапна на пациентите, пренесува Хина повикувајќи се на Ројтерс.

Путин на московскиот форум за идните технологии рече дека руските научници се „многу блиску до создавање на таканаречени вакцини за рак и имуномодулаторни лекови од новата генерација“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова се најбизарните барања за последниот оброк на затворениците осудени на смрт

„Се надевам дека наскоро тие ефективно ќе се користат како методи на индивидуална терапија“, додаде рускиот лидер, кој не прецизираше на кои типови на рак и на кој начин тие вакцини ќе делуваат.

Голем број земји и компании работат на вакцини против рак.

Вакцини против ХПВ и ХБВ

Минатата година, владата на Обединетото Кралство потпиша договор со германската компанија BioNTech за започнување клинички испитувања кои обезбедуваат „персонализиран третман за рак“, со цел до 2030 година да се допре до 10.000 пациенти.

Фармацевтските компании „Moderna“ и „Merck & Co“ развиваат експериментална вакцина против рак, за која студијата во средна фаза покажа дека ја намалува можноста за половина од шансите за враќање или смрт на меланом, најсмртоносниот рак на кожата, по три години третман.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Луѓе кои биле во кома откриваат како тоа изгледа: Не е како на филм!

Во моментов има шест лиценцирани вакцини против хуманиот папиломавирус (ХПВ), кој предизвикува неколку видови на рак, вклучувајќи го и ракот на грлото на матката, според Светската здравствена организација, како и вакцини против хепатитис Б (ХБВ), кој може да доведе до рак на црниот дроб.