Пјетро Паролин

Сподели со своите пријатели

Новиот десничарски премиер на Италија, Џорџa Мелони, во вторникот се состана со папата Франциск и високи претставници на Ватикан, одржувајќи, како што рече Светата столица, „срдечни разговори“. Loading… Мелони, кој ја презеде функцијата во октомври на чело на најдесничарската влада во повоената историја на Италија, е католички конзервативец. Оваа 45-годишнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Државниот секретар на Ватикан, кардиналот Пјетро Паролин денеска изјави дека верува оти Ватикан ќе биде соодветно место за преговори за ставање крај на војната во Украина. Loading… – Ватикан би можел да биде соодветно место за преговори, наша желба е да понудиме простор каде страните би можеле да се сретнатПрочитај повеќе