Мелони разговараше со папата Франциск

Сподели со своите пријатели

Новиот десничарски премиер на Италија, Џорџa Мелони, во вторникот се состана со папата Франциск и високи претставници на Ватикан, одржувајќи, како што рече Светата столица, „срдечни разговори“.

Loading...

Мелони, кој ја презеде функцијата во октомври на чело на најдесничарската влада во повоената историја на Италија, е католички конзервативец.

Оваа 45-годишна политичарка се противи на абортусот, се сомнева во правата на ЛГБТ и се дефинираше како „мајка“, „Италијанка“ и „христијанка“.

Сепак, постојат потенцијални грешки меѓу неа и папата, бидејќи Франциск гласно ги брани правата на мигрантите додека таа се залага за строга гранична политика.

Таа и Папата се сретнаа 35 минути, по што Мелони разговараше со кардиналот, државниот секретар Пјетро Паролин и надбискупот Пол Ричард Галагер, министер за надворешни работи на Ватикан.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Папата Франциско им порача на младите во Конго да се борат против корупцијата

„За време на срдечните разговори“, Мелони, Паролин и Галагер разговараа за „бројни прашања поврзани со италијанската социјална ситуација“, вклучително сиромаштијата, семејните прашања, образованието и демографската криза, се вели во соопштението на Ватикан.

Тие разговараа и за Европа, Украина и миграцијата, се додава во соопштението, без да навлегува во детали.

Мелони на папската средба отишла облечена во црно, придружувана од нејзиниот невенчан партнер, ТВ новинар и нивната ќерка.

Loading...

Следејќи ја традицијата, таа и папата разменија подароци, вклучително и статуетка на ангел што Мелони, колекционер на предмети, му ја подари на Франциск.