Петер Стано

Сподели со своите пријатели

Европската унија е „шокирана и згрозена од извештаите за терористички напад“ во градското собрание на Крокус во Москва, изјави на интернет портпаролот на ЕУ, Петер Стано. Loading… „ЕУ го осудува секој напад врз цивили. Нашите мисли се со сите руски граѓани погодени од овој напад“, напиша синоќа Стано. Најмалку 93Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Европската комисија Петер Стано денешното руско бомбардирање на Киев го оцени како ескалација на конфликтот. Loading… – Ова претставува ескалација, таргетирање на цивилни објекти значи дополнителна ескалација. И тоа по лажни референдуми и нелегална анексија, рече Стано на редовниот брифинг на Европската комисија. Тој додаде дека за ескалацијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ЕУ смета дека референдумите за приклучување кон Русија организирани во украинските региони се „нелегални“ и сите лица кои учествувале во нивната организација ќе бидат казнети, изјави портпаролот на шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел. Loading… „Сите лица кои учествуваа во организирањето на тие нелегални референдуми и кои ги поддржаа ќеПрочитај повеќе