Перу

mountain with clouds

Сподели со своите пријатели

Перуанската влада ќе потроши 1,06 милијарди долари за климатски и временски мерки во обид да ги спречи негативните влијанија кои произлегуваат од климатските промени и временските настани поврзани со Ел Нињо, пренесува Хина. Loading… Перуанскиот министер за економија Алекс Контрерас го објави ова за време на состанокот на владата соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полицијата во Перу дошла до изненадувачко откритие на археолошки локалитет, кога претресувала доставувач кој со своето однесување им го привлекол вниманието, бидејќи изгледал како алкохолизиран, јавува Би-би-си. Loading… „Внатре во неговиот ладилник имаше древна мумија. Човекот рече дека ја делел својата соба со преврзаната мумија и ја сметал за „некакваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Перуанските археолози открија околу 30 гробови од времето на Инките на гробиштата кои припаѓаат на народот Чанкај, група која ги населувала долините на централниот брег на Перу од 1000 до 1500 година. Loading… Новооткриените гробови стари 800 години им овозможија на експертите да научат повеќе за малку проучената култура наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 36 лица загинаа во лизгање на земјиштето во неколку села во јужниот дел на Перу, соопштија перуанските власти. Loading… Службеникот за цивилна одбрана Вилсон Гутиерез, кој е доделен во општината Маријано Николас Валсарсел во провинцијата Камана, изјави за локалното радио RPP дека 36 тела биле пронајдени во областа нареченаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Десетици луѓе беа повредени откако повторно се разгореа тензиите во петокот вечерта во Перу, додека полицијата и демонстрантите се судрија во антивладините демонстрации кои се шират низ целата земја. Loading… Во главниот град Лима, полицајците употребија солзавец за да ги одбијат демонстрантите, кои фрлаа стаклени шишиња и камења додека гореаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Илјадници демонстранти се собраа во главниот град на Перу Лима за да побараат смена на претседателката Дина Болуарте и се судрија со полицијата која се обиде да ги растера со солзавец и димни бомби. Loading… Многумина од учесниците на протестот вчера дојдоа од оддалечените региони на Андите, каде што 55Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Перу ја продолжи вонредната состојба за уште еден месец во главниот град Лима и два региони на југот на земјата, каде антивладините протести го предизвикаа најголемото насилство во земјата во последните 20 години. Loading… Перу најпрво објави едномесечна вонредна состојба на национално ниво во средината на декември, набргу откако избувнааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Перу, Дина Болуарте, чија земја беше потресена од демонстрации во кои загинаа најмалку 42 лица од почетокот на декември минатата година, рече дека нема да поднесе оставка како што бараат демонстрантите. Loading… „Некои гласови на поборници за насилство и радикали бараат моја оставка, поттикнувајќи го народот на хаос,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Протестите и блокадите на патиштата продолжија во Перу, додека аеродромот што води до познатиот археолошки локалитет Мачу Пикчу беше затворен како мерка на претпазливост. Loading… Во судирите меѓу демонстрантите и полицијата од почетокот на кризата пред еден месец, загинаа 42 лица, а неколку стотици беа повредени. Во четвртокот, неколку илјадиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Главниот обвинител на Перу покрена истрага против претседателката Дина Болуарте, премиерот и клучните министри поради повеќенеделниот конфликт во оваа јужноамериканска земја во кој загинаа десетици луѓе, јавува агенцијата Танјуг повикувајќи се на Би-Би-Си. Loading… Според извештаите, перуанските власти се под истрага под обвинение за „геноцид, квалификувано убиство и тешки телесниПрочитај повеќе