Перу

Сподели со своите пријатели

Перу прогласи здравствена вонредна состојба во поголемиот дел од земјата бидејќи топлотниот бран и обилните дождови доведоа до пораст на случаите на денга. Loading… Од почетокот на годината во таа јужноамериканска земја од денга треска починале 32 лица, а вкупниот број на заразени е зголемен на 31.300, пренесува Ројтерс. МинистеротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полицаец маскиран во плишано мече, во пресрет на Денот на вљубените, уапси две жени – мајка и ќерка – кои продавале дрога во Лима, главниот град на Перу. Loading… Полициски одред, чиј член бил преправен во мечка, симулирал романтична посета во вторникот, пред Денот на вљубените, за да уапси двајцаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Перуанската влада во вторникот прогласи вонредна состојба долж нејзината северна граница со Еквадор, бидејќи се разгорува бран насилства, главно обвинети за криминални групи во соседната земја, пренесува Хина. Loading… Премиерот Алберто Отарола го објави ова, истакнувајќи дека прогласувањето на вонредна состојба ќе распореди неодреден број воени единици за поддршка наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот перуански претседател Алберто Фуџимори (1990-2000), според одлуката на Уставниот суд, беше ослободен од затвор, каде одлежа 25-годишна затворска казна за злосторства против човештвото. Loading… Телевизиските снимки покажаа дека 85-годишниот поранешен претседател го напушта затворот Барбадило, во близина на главниот град Лима, во средата навечер по локално време. Во вторникотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Археолозите во северниот дел на Перу откопаа гробница стара 3.000 години за која се верува дека е погребот на „свештеникот од Пакопампа“, елитен верски водач во таа област во тоа време. Loading… Телото на свештеникот е пронајдено закопано под шест слоја пепел измешан со црна боја, со украсени керамички чинииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Одгледувањето на кока во Перу ќе се зголеми за 18 отсто во 2022 година, на рекордно ниво, особено во заштитените подрачја во близина на границата со Бразил и Колумбија, каде што има села на домородните амазонски племиња, рече шефот на националната служба против дрога. Loading… Плантажите на Кока зафаќаа 95.008Прочитај повеќе

brown wooden tribal mask on brown wooden table

Сподели со своите пријатели

Перуанските археолози открија мумија стара 3.000 години во главниот град на Перу, Лима. Loading… Студентите од Универзитетот во Сан Маркос во Лима и археолозите првично ги пронајдоа остатоците од косата и черепот на мумијата и посочија дека мумијата најверојатно датира од периодот на културата Манча која била развиена во долинитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Перуанската полиција за борба против дрога во четвртокот објави дека запленила 58 килограми кокаин, подготвен да биде испратен во Белгија од пристаниште на северот на земјата, спакуван во пакети со нацистичко знаме. Loading… Кокаинот се делел во педесетина пакувања, на чиј врв пишувало – Хитлер. Товарот бил откриен во контејнерПрочитај повеќе

mountain with clouds

Сподели со своите пријатели

Перуанската влада ќе потроши 1,06 милијарди долари за климатски и временски мерки во обид да ги спречи негативните влијанија кои произлегуваат од климатските промени и временските настани поврзани со Ел Нињо, пренесува Хина. Loading… Перуанскиот министер за економија Алекс Контрерас го објави ова за време на состанокот на владата соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полицијата во Перу дошла до изненадувачко откритие на археолошки локалитет, кога претресувала доставувач кој со своето однесување им го привлекол вниманието, бидејќи изгледал како алкохолизиран, јавува Би-би-си. Loading… „Внатре во неговиот ладилник имаше древна мумија. Човекот рече дека ја делел својата соба со преврзаната мумија и ја сметал за „некакваПрочитај повеќе