Планинар исчезнат пред 22 години, пронајден мумифициран во мразот

Сподели со своите пријатели

Вилијам Стампфл бил пријавен за исчезнат во јуни 2002 година на 59-годишна возраст, кога лавина ја затрупа неговата група алпинисти на планината Хуаскаран долга повеќе од 6.700 метри.

Loading...

Пребарувањето не дало резултати.

Перуанската полиција соопшти дека неговите останки биле откриени со топење на мразот на планинскиот венец Кордилера Бланка на Андите.

Телото на Стампфл, како и неговата облека, појасот и чизмите, биле добро сочувани од студот, како што се гледа на сликите што ги сподели полицијата.

Меѓу предметите бил пронајден и неговиот пасош, што и овозможило на полицијата да го идентификува телото.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Италијанска новинарка мора да плати 5.000 евра на Џорџa Мелони за исмејување со нејзината висина

Планините во североисточниот дел на Перу, дом на врвовите покриени со снег како Хуаскаран и Кашан, се омилени меѓу планинарите од целиот свет.

Во мај таму беше пронајдено тело на израелски планинар, речиси еден месец откако исчезна.

Минатиот месец искусен италијански планинар беше пронајден мртов откако падна додека се обидуваше да се искачи на вториот врв на Андите.

Loading...