Пека Хаависто

white and black flags

Сподели со своите пријатели

Финците во недела избираат нов претседател, чија улога во водењето на надворешната политика стана поважна поради растечките тензии со соседна Русија предизвикани од војната во Украина. Loading… Геополитичките промени во Европа ќе му зададат најголема главоболка на новиот претседател, кој е и врховен командант на финските вооружени сили. Двајца политичариПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По драстичните изјави на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за членството на Шведска во НАТО, Финска за прв пат покажа дека е отворена за можност за влез во алијансата без својот нордиски партнер. Loading… Финска може да биде принудена да размисли за влез во НАТО без својот долгогодишен сојузник Шведска,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведска и Финска мора да депортираат или екстрадираат до 130 „терористи“ во Турција пред турскиот парламент да ги одобри нивните кандидатури за влез во НАТО, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Loading… Двете нордиски земји аплицираа за членство во НАТО минатата година по руската инвазија на Украина, но нивните апликацииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Финска ќе ја затвори границата за руските туристи од утре, потврди денеска финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто. Loading… Границата ќе биде затворена за сите руски туристи, но не и за сите руски граѓани. Имено, Русите кои ги посетуваат семејствата, работат или студираат во Финска сепак ќе можат даПрочитај повеќе