Ердоган до Шведска и Финска: „Ако сакате во НАТО, мора да ни предадете 130 терористи“

Сподели со своите пријатели

Шведска и Финска мора да депортираат или екстрадираат до 130 „терористи“ во Турција пред турскиот парламент да ги одобри нивните кандидатури за влез во НАТО, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Loading...

Двете нордиски земји аплицираа за членство во НАТО минатата година по руската инвазија на Украина, но нивните апликации мора да бидат одобрени од сите 30 земји-членки на НАТО.

Турција и Унгарија допрва треба да ги потврдат барањата.

Турција рече дека особено Шведска мора прво да заземе појасен став против она што го гледа како терористи, главно курдски милитанти и група која ја обвинува за обидот за пуч во 2016 година.

„Рековме погледнете, ако не ни ги предадете вашите терористи, и онака не можеме да го добиеме (одобрување на апликацијата за НАТО) преку парламентот“, рече Ердоган, осврнувајќи се на заедничката прес-конференција што ја одржа со шведскиот премиер Улф Кристерсон минатиот ноември.

„За ова да помине во парламентот, прво треба да ни предадете повеќе од 100, околу 130 од овие терористи“, рече Ердоган.

Финските политичари го протолкуваа барањето на Ердоган како лута реакција на инцидентот во Стокхолм минатата недела, кога куклата на турскиот лидер беше обесена за време на курдските протести.

Верувам дека ова сигурно е реакција на настаните во изминатите неколку дена, изјави финската министерка за надворешни работи Пека Хаависто за јавниот сервис YLE.

Loading...

Хаависто рече дека не знаел за новите официјални барања на Турција.

Како одговор на инцидентот во Стокхолм, Турција ја откажа планираната посета на Анкара на претседателот на шведскиот парламент Андреас Норлен, кој наместо тоа дојде во Хелсинки во понеделникот.

„Потенцираме дека во Финска и Шведска имаме слобода на изразување. Не можеме да ја контролираме“, изјави претседателот на финскиот парламент Мати Ванханен за новинарите на заедничката прес-конференција со Норлен.

Исто така, во понеделникот, шведскиот премиер Кристерсон рече дека неговата земја е во „добра позиција“ да обезбеди ратификација на Турција на нејзината кандидатура за НАТО.

Портпаролот на Ердоган, Ибрахим Калин, рече дека на турскиот парламент му истекува времето да ги ратификува барањата пред претседателските и парламентарните избори што се очекуваат во мај.