Педро Кастиљо

Сподели со своите пријатели

Протестите и блокадите на патиштата продолжија во Перу, додека аеродромот што води до познатиот археолошки локалитет Мачу Пикчу беше затворен како мерка на претпазливост. Loading… Во судирите меѓу демонстрантите и полицијата од почетокот на кризата пред еден месец, загинаа 42 лица, а неколку стотици беа повредени. Во четвртокот, неколку илјадиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Главниот обвинител на Перу покрена истрага против претседателката Дина Болуарте, премиерот и клучните министри поради повеќенеделниот конфликт во оваа јужноамериканска земја во кој загинаа десетици луѓе, јавува агенцијата Танјуг повикувајќи се на Би-Би-Си. Loading… Според извештаите, перуанските власти се под истрага под обвинение за „геноцид, квалификувано убиство и тешки телесниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По насилните протести во областа Пуно во југоисточниот дел на Перу, во кои загинаа најмалку 17 лица, владата на земјата нареди полициски час, објави перуанскиот премиер Алберт Отароли. Loading… Полицискиот час, кој трае од 20:00 до 04:00 часот по локално време и ќе биде во сила три дена, потврди Отароли,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 17 лица загинаа во најновите судири меѓу приврзаниците на поранешниот претседател Педро Кастиљо и полицијата во југоисточниот дел на Перу, јавува Ројтерс. Loading… Повеќе од 68 лица се повредени во понеделникот во градот Јулијака, според Министерството за здравство, во еден од најтешките судири откако поранешниот претседател Кастиљо беше уапсенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стотици демонстранти се судрија со полицијата за време на антивладините протести во Лима, барајќи оставка од перуанскиот претседател Педро Кастиљо поради обвиненијата за корупција, јави денеска Би-би-си. Loading… Кастиљо, кој беше избран на функцијата во јули 2021 година, веќе се соочи со два обиди за импичмент. Пратениците од опозицијата бараатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Перуанските парламентарци го принудија претседателот Педро Кастиљо да остане во земјата оваа недела за да се справи со кризата. Loading… Кастиљо имаше намера да отпатува во Колумбија на инаугурацијата на новиот тамошен претседател Густаво Петра, но парламентот го спречи да го стори тоа бидејќи земјата моментално е без влада, аПрочитај повеќе