пандемија

Сподели со своите пријатели

Пекинг е во состојба на готовност откако 10 основци беа позитивни на тестот за Ковид-19 во петокот, во првиот круг од тестирањето, според градските власти. Loading… Градските власти ја прекинаа наставата во училиштето на една недела по позитивните резултати од тестот. Во петокот во главниот град беа пријавени уште петПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австрија досега потрошила речиси 450 милиони евра на лекови против Ковид-19. Loading… Целиот проект за набавка на лекови имаше финансиски последици во износ од 448.840.000 евра“, рече министерот за здравство Јоханес Рауч во извештајот до Владата.   Украина побара велигденско примирје, Русија одби   Тој посочи дека вакцината и натамуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите во Шангај најавија дека ќе ја заострат примената на рестриктивните мерки со цел да се потисне ширењето на корона вирусот, кој го става овој град со 25 милиони жители во петтата недела на карантин. Loading… Новите мерки вклучуваат поставување електронски аларми за спречување на заразените да излезат од куќата,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Loading… Направени се 2.359 тестови, а регистрирани се 86 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 46, Битола – 23, Прилеп и Гостивар – по 4, Куманово, Кавадарци и Велес – по 2, Струмица, КичевоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека бројот на пријавени нови случаи на корона вирус ширум светот се намалил за речиси една четвртина минатата недела, јавува денеска Асошиетед прес. Loading… Здравствената агенција на Обединетите нации, со седиште во Женева, во неделен извештај наведе дека во периодот од 11 до 17 априлПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите во Шангај денеска соопштија дека засега остануваат цврсти ограничувања за Ковид 19, дури и во окрузите кои успеале да го доведат бројот на нови инфекции на нула бидејќи вирусот повторно се шири надвор од карантинските зони. Loading… Градските власти регистрирале 15.861 нови асимптоматски случаи и 2.634 симптоматски случаи.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Loading… Направени се 1.908 тестови, а регистрирани се 127 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 57, Битола – 24, Охрид – 7 , Прилеп и Велес – по 5, Струга , Берово и ВаландовоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин не добил покана за учество на вториот меѓународен онлајн самит за борба против коронавирусот, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… „Ниту една покана не е пристигната на ниво на претседател“, рече Песков, одговарајќи на новинарско прашање.   Милионер близок до Кремљ пронајден мртов воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Loading… Направени се 1.833 тестови, а регистрирани се 133 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 78, Битола – 16, Велес – 14, Тетово – 6, Прилеп и Охрид – по 3, Кавадарци, Струмица иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Loading… Направени се 684 тестови, а регистрирани се 18 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 16 и Битола – 2. Од вкупниот број на позитивни (18), регистрираниа е 1 реинфекција. Регистриран e 231 оздравенПрочитај повеќе