Австрија потрошила 450 милиони евра на лекови за коронавирусот

Сподели со своите пријатели

Австрија досега потрошила речиси 450 милиони евра на лекови против Ковид-19.

Loading...

Целиот проект за набавка на лекови имаше финансиски последици во износ од 448.840.000 евра“, рече министерот за здравство Јоханес Рауч во извештајот до Владата.

 

Шангај сè уште е во карантин, поостра примена на мерките против ковид

 

Тој посочи дека вакцината и натаму е најуспешното средство во долгорочната борба против пандемијата.

Според него, потребни се лекови за лекување на пациенти со поголем ризик од сериозни болести.

Лековите, вели, се набавени по препорака на вештачење.

Loading...

 

Јапонија повторно остро против Русија

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гром погоди четири лица во близина на операта во Сиднеј

Првите договори за набавка на Регирон, Лагеврио и Џевуди беа склучени во декември минатата година. Следеа испораки на десетици илјади дози пред крајот на 2021 година.

На почетокот на годинава, како што информираше, биле склучени договори со АстраЗенек и Фајзер за набавка на лекови Евушелд и Паксловид.

Досега, повеќе од 10.000 пациенти со коронавирус со поголем ризик од тешка опструкција се лекувани со купени лекови.