Олта Џачка

Сподели со своите пријатели

Премиерот на Албанија, Еди Рама, ја изврши реконструкцијата на Владата и разреши шестмина министри во неговиот кабинет, меѓу другите и шефицата на дипломатијата Олта Џачка, пренесува Албаниан пост. Loading… Рама побара од претседателот на Албанија, Бајрам Бегаи, да донесе указ за оваа работа, а најавено е дека измените ќе муПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи, денеска оствари средба со министерката за Европа и надворешни работи на Република Албанија, Олта Џачка која престојува во официјална посета на нашата земја. Loading… На средба беше констатирана одличната динамика во билатералната соработка и беа реафирмирани заемните заложби за нејзиноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во рамките на втората Заедничка седница на Владите на Република Северна Македонија и Република Албанија што се одржа во Скопје, министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија Бујар Османи и министерката за Европа и надворешни работи на Република Албанија, Олта Џачка потпишаа два меморандуми за соработка меѓу двете институции.Прочитај повеќе