Олексеј Арестович

Сподели со своите пријатели

Од должност се разрешени Кирило Тимошенко, еден од клучните помошници на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Вјачеслав Шаповалов, заменик министер за одбрана, Алексеј Симоненко, заменик јавен обвинител и Васил Лозински, заменик министер за инфраструктура. Loading… Зеленски најави дека и други високи функционери ќе поднесат оставки од своите функции во владата воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Олексеј Арестович утрово поднесе оставка. Loading… Да потсетиме, Арестовиќ предизвика бура со својата изјава по нападот на Днипро. Арестович претходно беше познат како личност склона кон контроверзни изјави во кои директно или индиректно се судри со командантите на вооружените сили на Украина, локални политичариПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советникот на началникот на кабинетот на украинскиот претседател, Олексеј Арестович, се закани дека ќе ѝ возврати на Москва во случај на руски напад врз Киев. Loading… Реагирајќи на предупредувањето на Министерството за одбрана на Русија дека ќе ги нападне центрите каде се носат одлуките, вклучително и Киев, Арестович за каналотПрочитај повеќе