Советникот на Зеленски поднесе оставка

Сподели со своите пријатели

Советникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Олексеј Арестович утрово поднесе оставка.

Loading...

Да потсетиме, Арестовиќ предизвика бура со својата изјава по нападот на Днипро.

Арестович претходно беше познат како личност склона кон контроверзни изјави во кои директно или индиректно се судри со командантите на вооружените сили на Украина, локални политичари итн.

Овој пат тој предизвика бура со својот говор во кој изјави дека проектилот над градот бил соборен од украинската противвоздушна одбрана и дека поради тоа проектилот паднал неконтролирано.

Потценување е да се каже дека ваквата изјава предизвика гнев, ужас и негодување кај голем дел од украинската јавност.

Аргументот на кој Арестович ја изградил својата верзија на настаните е особено интересен:

„Мојот пријател, поранешен офицер за противвоздушна одбрана, одел по улицата во моментот на ударот. Ми рече дека 100% слушнал две експлозии и дека се идентификувал првиот како работа на противвоздушната одбрана. До сега не погрешил и беше сигурен дека проектилот е соборен“.

По таа изјава, споменатиот градоначалник на Днипро го опиша Арестовиќ како „самољубиво копиле“.

Loading...

Покрај тоа, тој ги покани Службата за безбедност на Украина и контраразузнавачката служба да одговорат на изјавите на советникот.

„Искрено им се извинувам на жртвите и нивните роднини, жителите на Днипро и сите кои беа длабоко повредени од мојата погрешна верзија за причината поради која руската ракета ја погоди станбената зграда“, напиша тој на Фејсбук.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.