Олександар Сирски

Сподели со своите пријатели

Од Киев денеска пристигнаа вести за сложената ситуација на бојното поле на истокот на Украина, но и за успесите во некои делови на југот. Loading… Украина неуморно ја продолжува контраофанзивата против руските окупаторски сили. „Ситуацијата на исток е сложена, но работите ги имаме под контрола“, објави на Телеграм генералот ОлександрПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот генерал и командант на копнената армија на Украина, Олександр Сирски, објави видео на својот канал на Телеграм, создадено од камера на неговата униформа. Loading… Сирски тврди дека видеото е снимено во шумата околу окупираниот украински град Бахмут, кој руските сили и платениците на приватната воена компанија Вагнер неодамна гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Основачот и шеф на озлогласената руска платеничка група Вагнер, Евгениј Пригожин, во текот на викендот објави дека украинските сили можеби вратиле некои од нивните загубени позиции во југозападниот дел на окупираниот град Бахмут. Loading… Според Пригожин, извештаите покажуваат дека украинските сили воспоставиле набљудувачки пунктови во градот и ги принудиле рускитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската државна новинска агенција РИА објави дека руското Министерство за внатрешни работи издаде налози за двајца од највисоките воени команданти на Украина, врховниот командант на украинските сили Валериј Залужни и генерал-полковник на копнената армија Олександр Сирски. Loading… Не беше наведено зошто се издадени потерниците, а украинската страна ги оцени какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Командантот на копнените сили на вооружените сили на Украина, генералот Олександр Сирски изјави дека напредувањето на украинските сили во правец на Бахмут е првиот успех на офанзивните операции за време на операцијата за одбрана на Бахмут. Loading… Сирки истакна дека тоа е само делумен успех и дека операцијата за одбранаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Командантот на вооружените сили на Украина Валериј Залужни не го виделе ниту неговите пријатели од НАТО. Loading… Тој одбил да учествува на конференцијата на началниците на Генералштабот на Алијансата, дури ни писмено не се обратил, јавува руската телевизија „Русија 24“. Во медиумите се шпекулира дека украинскиот командант може бил  ранет,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските војници ги потиснале руските сили од некои позиции во Бахмут во жестоки борби, изјави украинскиот генерал во понеделникот вечерта, додека Белата куќа верува дека повеќе од 20.000 руски борци се убиени во војната во Украина од декември. Loading… „Ситуацијата во Бахмут е доста тешка“, објави на Телеграм, апликација заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Командантот на копнената армија на Украина, генерал-полковник Александар Сирски изјави денеска дека борбите за Бахмут продолжуваат и дека ситуацијата во моментов е под контрола. Loading… „Таму (во правец на Бахмут) непријателот ги концентрира своите најголеми напори и не се откажува од целта да ја преземе контролата врз градот по секојаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Командантот на копнените сили на вооружените сили на Украина, генерал-полковник Александар Сирски изјави дека продолжува најинтензивната фаза од битката за Бахмут и дека ситуацијата е постојано тешка. Loading… Сирски повторно ги посети жариштата во правец на Бахмут, соопшти денеска Министерството за одбрана на Украина. Командантот на копнените трупи на УкраинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ситуацијата околу Бахмут и понатаму е тешка, но украинските сили ги одбиваат сите руски обиди да го заземат градот, изјави командантот на копнените сили, генерал-полковник Олександар Сирски. Loading… – Сите непријателски обиди да го заземе градот ги одбивме со артилерија, тенкови и друго огнено оружје, рече тој и додаде декаПрочитај повеќе