Норвешка (Page 6)

Сподели со своите пријатели

Норвешка и Велика Британија заеднички ќе испорачаат микро дронови на Украина, како воена помош во војната со Русија, соопшти денеска норвешкото Министерство за одбрана, пренесува Ројтерс. Loading… Вредноста на беспилотните летала Teledyne Flir Black Hornet, кои се користат за извидување и идентификација на целта, е до 9,26 милиони долари, сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Триесет членови на престижната норвешка кралска гарда ќе бидат отпуштени од служба поради користење нелегални дроги додека се на одмор, објавија во средата норвешките вооружени сили. Loading… Армијата добила информација дека некои регрути користеле дрога на забава летово. Петмина од нив веднаш признале дека тоа го направиле, а подоцна уштеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешкиот пензиски фонд во средата објави дека забележал загуба на инвестиции од 174 милијарди долари во првата половина од годината, бидејќи стравувањата од глобална рецесија и инфлација ги оптоваруваат акциите. Loading… Најголемиот пензиски фонд во светот „тежи“ околу 1,3 трилиони долари, во периодот од јануари до јуни забележа негативен повратПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Додека енергетската криза предизвикана од руската инвазија на Украина длабоко ја тресе Европа, Норвешка, која е меѓу најголемите извозници на електрична енергија на континентот, најави можност за ограничување на извозот на електрична енергија. Loading… Неочекувано и самата Норвешка се нашла пред можноста од недостиг на електрична енергија оваа зима, пишуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешка ќе ги врати воените хеликоптери NH90, кои ги нарачала од француската NH Industries, бидејќи тие се или несигурни или доцна се испорачани, изјавија во петокот министерот за одбрана и командантот на армијата. Loading… Владата, исто така, рече дека ќе бара враќање на 523 милиони долари, плус камати и другиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешката агенција за безбедност денеска соопшти дека во Осло е уапсен маж под сомнение за учество во терористичка организација. Loading… Како што велат, уште едно лице е идентификувано како норвешки студент и уапсено во Бугарија во координирана акција. Подоцна денеска ќе се одржи истражно рочиште за осомничениот кој е воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Метеорите не се ретка појава во Норвешка, меѓутоа, големината и одразот на овој метеор кој се појави над Норвешка во неделата го запрепасти локалното население. Loading… Астрономите проценуваат дека дел од овој метеор слетал во голема шумска област наречена Финмарк, на околу 60 километри од главниот град на Норвешка, Осло.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешкиот министер за одбрана Одд Роџер Еноксен им порача на граѓаните дека, во случај на нуклеарна катастрофа во Украина, радиоактивни материјали може да прелетаат над Норвешка поради ветерот, пишува Тајмс. Loading… Извори блиски до државната одбрана велат дека министерот им рекол на граѓаните дека ќе добијат предупредување 72 часа однапредПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи, денеска во рамки на официјалната посета на Кралството Норвешка, ја инаугурираше Македонско – Норвешката трговска комора. Loading… На настанот присуствуваа повеќе реномирани норвешки компании кои имаат отворени бизнис релации со Р. Северна Македонија, меѓу кои Normak, Innovation Norge, Pemco, NorskeПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи, денес оствари официјална посета на Кралството Норвешка, на покана на министерката за надворешни работи Кралството Норвешка, Аникен Хјуитфелд. Loading… На средбата, двајцата соговорници изразија задоволство што двете држави, во речиси 30-годишната соработка, воспоставија партнерски и пријателски односи, кои се карактеризираатПрочитај повеќе