Норвешка проценка: 180.000 загинати и ранети Руси и 100.000 Украинци

Сподели со своите пријатели

Во речиси една година конфликт во Украина, речиси 180.000 луѓе се убиени и ранети во редовите на руската армија и 100.000 на украинската страна, не сметајќи ги 30.000 убиени украински цивили, според проценката објавена во неделата од командантот на Норвешки вооружени сили.

Loading...

„Руските загуби се близу 180.000 загинати и ранети војници“, изјави началникот на Генералштабот на норвешките вооружени сили Еирик Кристоферсен во интервју за ТВ2, без да прецизира од каде се податоците, пренесува N1.hr.

Норвешка, која ја дели границата со Русија, е членка на НАТО од нејзиното основање во 1949 година.

„Украинските загуби се веројатно повеќе од 100.000 мртви и ранети. Покрај тоа, Украина има околу 30.000 загинати цивили во таа страшна војна“, додаде норвешкиот генерал.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Америка планира да воведе царини од 200 отсто за рускиот алуминиум

Русија и Украина со месеци не објавуваат веродостојни податоци за нивните загуби

Во ноември, началникот на здружениот генералштаб на САД, Марк Мили, изјави дека руската армија има повеќе од 100.000 мртви и ранети и дека ситуацијата на украинската страна е „веројатно“ слична.

Овие бројки не можат да се потврдат независно.

И покрај големите загуби, „Русија е способна да ја продолжи (оваа војна) долго време“, рече во неделата норвешки генерал, истакнувајќи дека Москва има капацитет да мобилизира и произведува оружје.

„Најзагрижувачка работа е дали Украина ќе успее да ги задржи руските воздухопловни сили надвор од војната“, бидејќи досега ги држеше сите подалеку „благодарение на нејзината воздушна одбрана“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шојгу: Руската офанзива во источна Украина се одвива успешно

Во руските напади во последните месеци најмногу се користеа проектили со долг дострел.

Во исто време, норвешкиот генерал повика што поскоро да се испратат борбени тенкови во Украина, што Германија досега најмногу не сакаше да го направи.

„Ако тргнат во офанзива во текот на зимата, ќе им треба што е можно поскоро“, изјави Еирик Кристоферсен за ТВ2.

И покрај итните повици од Украина и голем број европски земји, Берлин во петокот одби да ги испрати своите тенкови Леопард во Киев.

Некои други европски земји, вклучително и Норвешка, имаат такви тенкови, но нивната испорака во Украина во принцип бара германско одобрение.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Силен земјотрес на Курилските острови

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.