Норвешка

red and white barn near mountain under white clouds during daytime

Сподели со своите пријатели

Најсеверниот регион на Норвешка побара дозвола од Европската комисија да воспостави временска зона со 26-часовен ден. Loading… Бизарниот план, промовиран од локален градоначалник во Арктичкиот круг во близина на руската граница, има за цел да ги зајакне локалните вредности, да го продолжи времето на семејството и да привлече нови жителиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 20.000 војници од 13 земји започнаа голема вежба на крајниот север на Европа за да се одбранат од хипотетички напад на територијата на НАТО. Loading… Тоа, според норвешката војска. ги вклучува Финска и Шведска, кои се приклучија на алијансата по рускиот напад на Украина. Околу 1.500 мажи и жениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вооружените сили на Шведска се приклучија на НАТО во вежбите, здружувајќи ги своите војници, хеликоптери и борбени авиони со Алијансата додека алијансата ги спроведува своите најголеми воени вежби од крајот на Студената војна. Loading… Шведска е подготвена да влезе во НАТО, веројатно за неколку дена, откако минатата недела ја добиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

НАТО во понеделникот започна со обука на одбраната на својата новопроширена нордиска територија со повеќе од 20.000 војници од 13 земји во вежби кои ќе траат речиси две недели во северните региони на Финска, Норвешка и Шведска. Loading… Со повеќе од 4.000 фински војници, „Nordic Response 2024“ – вежба предводенаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешката министерка за борба против плагијатот, Сандра Борх, поднесе оставка по минатонеделните извештаи дека копирала делови од магистерскиот труд пред една деценија. Loading… Бор, норвешката министерка за истражување и високо образование, на прес-конференција призна дека делови од нејзиниот магистерски труд биле плагијат откако наводите се појавија на интернет, објави Политико.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешкиот извоз на природен гас со цевководи во Европа падна за 6,7 отсто во 2023 година поради одржувањето, но достигна рекордно ниво во декември, објави денеска гасоводот Гаско. Loading… Гаско минатата година испорачал 109,1 милијарди кубни метри гас во Европа преку цевководна мрежа од 8.800 километри, соопшти Ројтерс. Во 2022Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Екстремно десничарскиот масовен убиец Андерс Брејвик, кој во 2011 година уби 77 луѓе во бомбашки напад и пукање во Норвешка, денеска ќе сведочи пред судот како дел од неговата тужба со која бара прекин на неговата самица во затвор. Loading… Во тужбата што ја поднел против државата, Брејвик (44) баралПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешките власти денеска соопштија дека, со ретки исклучоци, на 2 октомври на полноќ ќе ја затворат границата за возилата регистрирани во Русија, што е дополнително заострување на мерките против неа поради војната во Украина. Loading… Забраната се однесува само на возила со помалку од девет седишта и предвидува некои исклучоциПрочитај повеќе

body of water near city buildings during daytime

Сподели со своите пријатели

25-годишен странски студент е уапсен во Норвешка под сомнение за шпионажа, вклучително и нелегално прислушување преку различни технички уреди. Loading… Норвешката безбедносна агенција (PST) објави дека мажот, кој бил уапсен во петокот, денеска е обвинет за шпионажа и разузнавачки операции против оваа нордиска земја, пренесува АП. Мажот, чиј идентитет иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот ловец МиГ-31 денеска го придружуваше патролниот авион П-8А Посејдон на норвешкото воено воздухопловство над неутралните води на Баренцовото море, бидејќи не е дозволено да ја нарушува државната граница, соопшти Националниот одбранбен центар за управување на Руската Федерација. Loading… Констатирано е дека руските средства за контрола на воздушниот простор надПрочитај повеќе