Норвешка

Сподели со своите пријатели

Норвешката полиција денеска ја приведе еколошката активистка Грета Тунберг за време на протестот во Осло, пишува Ројтерс. Loading… Локалните и другите активисти кои бараат отстранување на турбините на ветер од пасиштата на ирваси во Норвешка го блокираа пристапот до неколку владини згради во последните денови. Тунберг и другите кои блокирааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поради новиот закон за даночна политика кој стапи на сила во Норвешка во ноември 2022 година, неколку десетици богати Норвежани се преселија во Швајцарија. Loading… Швајцарија одамна е позната по умерената даночна политика кон странците, а според податоците на „Фајненшл тајмс“ од минатата есен во таа земја се преселиле 36Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Данска се евакуирани бројни станбени згради, затворен е мостот Оресунд кој ги поврзува Копенхаген и Малме во Шведска, додека норвешките фериботи се откажани кога бурата Ото беснееше низ Скандинавија, пренесува „Би-Би-Си“. Loading… Ветровите достигнаа брзина и до 145 километри на час во југозападна Норвешка, а метеоролозите во Данска прогласијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Norway’s Equinor денеска извести дека ја затвори 2022 година со најголем профит од своето основање, приклучувајќи се на низата компании кои известуваат за рекордни резултати благодарение на силниот раст на цените на гасот и нафтата. Loading… Нето добивката на Equinor беше 28,7 милијарди долари минатата година и беше три патиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешката полиција денеска соопшти дека има намера да продолжи да го испрашува поранешниот член на Вагнер кој во јануари побегна во Норвешка. Loading… Сепак, во соопштението се наведува дека Андреј Медведев останува сведок и нема обврска да разговара со истражителите. Сепак, Медведев рече дека сака да зборува за своите искустваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешка ќе нарача 54 нови тенкови Леопард 2 од германско производство за својата армија од групата Краус-Мафеи Вегман, со опција подоцна да купи дополнителни 18 тенкови, објави денеска норвешката влада. Loading… „Ние се грижиме да ги имаме истите тенкови како нашите нордиски соседи и многу клучни сојузници во НАТО“, речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешкиот амбасадор во Анкара денеска беше повикан во Министерството за надворешни работи на Турција, откако беше одобрен протест во Норвешка, што турските власти го сметаат за провокативен чин на напад на Куранот. Loading… Според информациите добиени од дипломатски извори, утре во Норвешка ќе биде спроведена акција против Куранот, објави турскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден од поранешните команданти на руската платеничка група Вагнер, кој побегна во Норвешка, изјави за Ројтерс дека сака да се извини за учеството во борбите во Украина, додавајќи дека зборува за да помогне да се изведат сторителите на злосторството пред лицето на правдата. Loading… Андреј Медведев, кој ја премина руско-норвешкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешкиот државен пензиски фонд денеска објави дека ја затворил 2022 година со најголема загуба во последните 25 години, нагласувајќи го негативното влијание на војната во Украина, високата инфлација и зголемените каматни стапки на инвестициите во акции и обврзници. Loading… Норвешкиот пензиски фонд е основан во 1996 година и ги инвестираПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешкиот министер за одбрана Бјорн Арилд Грам вети дека ќе испрати тенкови во Украина „што е можно поскоро“. Loading… Норвешка на тој начин стана последната во низата западни земји кои потврдија дека ќе испратат напредни тенкови во Украина. Грам рече дека сѐ уште не е одлучено колку тенкови ќе бидатПрочитај повеќе