Норвешка (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Рускиот ловец МиГ-31 денеска го придружуваше патролниот авион П-8А Посејдон на норвешкото воено воздухопловство над неутралните води на Баренцовото море, бидејќи не е дозволено да ја нарушува државната граница, соопшти Националниот одбранбен центар за управување на Руската Федерација. Loading… Констатирано е дека руските средства за контрола на воздушниот простор надПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешкиот масовен убиец Андерс Брејвик ја тужи државата за наводно кршење на човековите права затоа што се наоѓа во екстремна изолација и поднел уште едно барање за условно ослободување, изјави неговиот адвокат. Loading… Десничарскиот милитант уби 77 луѓе, главно тинејџери, во пукање и бомбардирање во најголемото мирновременско злосторство во НорвешкаПрочитај повеќе

the flagpole, russia, state flag

Сподели со своите пријатели

Владата на Руската Федерација денеска ја вклучи Норвешка во списокот на земји кои вршат непријателски дејствија против руските дипломатско-конзуларни претставништва. Loading… Со оваа одлука Норвешка е ограничена на 27 лица кои може да ги вработи во своите дипломатски претставништва на територијата на Русија, се вели во соопштението на руската влада.Прочитај повеќе

a flock of birds flying through a cloudy sky

Сподели со своите пријатели

Норвешка и Финска се соочуваат со рекордна епидемија на птичји грип оваа година, што уби илјадници галеби и други видови, загрози добиток и доведе до ограничувања на патувањата во некои области, соопштија официјални лица. Loading… Птичјиот грип циркулира во Европа во последните неколку години, а во мај и јуни доведеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вооружените сили на Соединетите Американски Држави се присутни на Гренланд, Исланд и Норвешка. Loading… Базите со американски воен персонал таму служат за следење на движењата на руската морнарица, особено на подморниците чии бази се наоѓаат на полуостровот Кола, во близина на Мурманск. Не е тајна дека американските и британските подморнициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во последните дваесет години, огромното мнозинство земји ја укинаа задолжителната воена служба, односно обврската за воена обука. Loading… Може да се каже дека со крајот на Студената војна, владите во Европа почнаа да придаваат помало значење на воената одбрана. Германија, на пример, ја суспендираше задолжителната воена служба во 2011 година.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешкиот крал Харалд Петти е примен во болница за да се лекува од „инфекција“, соопштија денеска од кралската палата во Осло. Loading… „На кралот му е дијагностицирана инфекција, поради што ќе биде лекуван во болница неколку дена“, се вели во соопштението на палатата и се додава дека состојбата на 86-годишниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Два руски стратешки бомбардери Ту-160 го завршија планираниот лет над неутрални води, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. Loading… Летот траеше повеќе од 14 часа и се одвиваше над Баренцовото и Норвешкото Море, се наведува во соопштението за медиумите. За време на летот, екипажите на стратешките бомбардери со долг дострелПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Проблеми со снабдувањето со електрична енергија на потрошувачите денеска имаше и електроенергетскиот систем на нордиските земји. Loading… Пријавени се проблеми во Шведска, Финска, Норвешка и во источните делови на Данска, пренесува Ројтерс. Два шведски нуклеарни реактори, Форсмарк 1 и 2, се затворени и ќе бидат повторно во функција до крајотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешка го изрази своето незадоволство што Шведска не ја известила веднаш за нејзината истражувачка ракета што се урна во планините на далечниот север на Норвешка. Loading… Истражувачката ракета, која беше лансирана од Шведската вселенска корпорација во понеделникот наутро, не функционирала и паднала на територијата на соседна Норвешка. Ракетата, лансирана одПрочитај повеќе