Нигер

Сподели со своите пријатели

Најважниот партнер на Вашингтон во северозападна Африка се свртува кон Русија, а главниот американски командант на африканскиот континент предупредува дека Русите се обидуваат да ја „преземат контролата“ врз целиот Сахел. Loading… Русија ги поткопува односите меѓу САД и нивниот западноафрикански сојузник Нигер, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на официјални претставници. Нигер,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Франција го заврши повлекувањето на своите трупи од Нигер на барање на тамошната владејачка хунта, завршувајќи една година воена поддршка и предизвикувајќи загриженост за јазот во борбата против џихадистичкото насилство низ африканскиот регион Сахел. Loading… Последните француски воени авиони и војници го напуштија Нигер до крајниот рок на 22 декемвриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Воената хунта на Нигер, која денеска го собори претседателот на земјата, ја обвини Франција дека распоредува војници во неколку западноафрикански земји за воена интервенција заедно со регионалниот блок ЕКОВАС. Loading… Хунтата повторно ги повика француските војници да ја напуштат територијата на Нигер, која е главен извор на тензии меѓу поранешнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Алжирскиот министер за надворешни работи Ахмед Атаф предложи шестмесечен транзициски план за соседен Нигер, каде пучистите бараат подолга временска рамка за враќање на демократијата. Loading… Во вторникот тој предложи шестмесечна преодна фаза за да му даде шанса на Нигер да го врати „уставниот и демократскиот поредок“. Од друга страна, лидеротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Економската заедница на западноафриканските држави (ЕКОВАС) им предложи на пучистите во Нигер да се состанат на неутрално место, изјави комесарот за политички прашања на ЕКОВАС Абдел Фату Мусах. Loading… „Им предложивме на водачите на воениот совет на Нигер да се сретнат со нас на неутрален терен“, изјави тој за АлПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Началникот на Генералштабот на вооружените сили на Нигер, Муса Салау Барму, кој беше назначен од бунтовниците, наредил вооружените сили на земјата да бидат ставени во максимална готовност, јавуваат медиумите. Loading… „Од моментот на добивање на оваа објава, подигнете ја целата армија во состојба на максимална готовност“, рече началникот на ГШ.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Буркина Фасо и Мали распоредија воени авиони во Нигер, како знак на солидарност со земјата каде минатиот месец беше извршен воен удар и да помогнат во одбивањето на можна агресија, објави нигерскиот ТВ канал RTN. Loading… Како што се наведува, Буркина Фасо и Мали на тој начин ги спроведуваат своитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Специјалниот претставник на Обединетите нации за Западна Африка и Сахел, Леонардо Сантос Симао, отпатува во Нигер за да разговара за изгледите за решавање на кризата по воениот удар, изјави портпаролот на генералниот секретар на ОН, Стефан Дијарик. Loading… „Се очекува наскоро да пристигне во главниот град на Нигер, Ниамеј. ТојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најважниот блок на западноафриканските земји, ЕКОВАС, се согласи на денот Д за можна воена интервенција за обновување на демократијата во Нигер доколку не успеат дипломатските напори, изјави висок функционер, без да го открие точниот датум. Loading… Договорот беше постигнат на дводневниот состанок на воените лидери на западноафриканските земји во Акра,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Воените лидери на западноафриканските земји денеска ќе се сретнат во Акра, главниот град на Гана, за да разговараат за можна воена интервенција во Нигер доколку дипломатијата не успее да ги смени ефектите од воениот удар во Нигер. Loading… Членовите на претседателската гарда на Нигер, предводени од генералот Абдурахман Тиани, којПрочитај повеќе