Мортен Бодсков

Сподели со своите пријатели

Инспекцијата на два гасоводи „Северен тек“, намерно оштетени од подводни експлозии во близина на дански остров во Балтичкото Море, нема да биде можна во следната недела до две, изјави денеска данскиот министер за одбрана Мортен Бодсков. Loading… „Веројатно ќе бидат потребни една или две недели пред областа да биде доволноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Данскиот министер за одбрана Мортен Бодсков денеска изјави дека има причина да се грижaт за безбедносната ситуација во регионот на Балтичкото Море, наведувајќи ја како последен пример сомнителната саботажа на два гасоводи „Северен тек“. Loading… „Русија има значително воено присуство во регионот на Балтичкото Море и очекуваме тие да продолжатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Данската влада се согласи да започне со обука на украински војници на територијата на Данска. Loading… Ова го изјави данскиот министер за одбрана Мортен Бодсков по посетата на Киев, пренесува Укринформ, повикувајќи се на Експрес. Во исто време, Бодсков не даде детали за бројот на украинските војници, ниту за времетоПрочитај повеќе