мистерии

Сподели со своите пријатели

За жал, убиства, исчезнувања и киднапирања се случуваат насекаде – дури и во Вирџинија. Со голем број познати случаи на убиства со текот на годините, несомнено е дека нерешените случаи ви создаваат студ во ‘рбетот – и вашата симпатија кон семејствата на жртвите. Loading… Би можеле да наброиме безброј неразјаснетиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Истражувачки тим од Јужна Каролина тврди дека можеби го пронашле авионот со кој летала Амелија Ерхарт кога исчезнала во јули 1937 година. Loading… Роботската компанија Deep Sea Vision (DSV) напиша во соопштението за печатот дека радарската слика што ја снимиле „во дел од Тихиот океан каде што нема познати урнатини“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во близина на брегот на островот Тајби во американската држава Џорџија, спорадичните скокови на радиоактивноста ја поттикнаа американската влада да бара нуклеарна бомба закопана под 15 метри песок и океан. Loading… Споменатото бомбардирање заврши таму на 5 февруари 1958 година, кога два авиони на американските воздухопловни сили се судрија заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За жал, убиства, исчезнувања и киднапирања се случуваат насекаде – дури и во Вирџинија. Со голем број познати случаи на убиства со текот на годините, несомнено е дека нерешените случаи ви создаваат студ во ‘рбетот – и вашата симпатија кон семејствата на жртвите. Loading… Би можеле да наброиме безброј неразјаснетиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Нецивилизираните“ жители на пустината исто така биле многу добро информирани за поширокиот универзум: знаеле дека Земјата е тркалезна, дека се врти околу сопствената оска, дека Млечниот пат има спирала, да нацртаат прстен околу Сатурн и знаеле четири сателити на Јупитер. Loading… Дали племето Догона одамна знаело за ѕвездата Сириус предПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Колумбиските поморски офицери кои го надгледуваат местото на бродоломот во Сан Хозе Гаул открија уште два одамна потонати бродови во близина, изјави во понеделникот колумбискиот претседател Иван Дуке. Loading… Галија Сан Хозе, за која историчарите веруваат дека денес носела богатства вредни милијарди долари, потонала во 1708 година во близина наПрочитај повеќе