6 вознемирувачки и неразјаснети мистерии кои ќе ве збунат!

Сподели со своите пријатели

За жал, убиства, исчезнувања и киднапирања се случуваат насекаде – дури и во Вирџинија. Со голем број познати случаи на убиства со текот на годините, несомнено е дека нерешените случаи ви создаваат студ во ‘рбетот – и вашата симпатија кон семејствата на жртвите.

Loading...

Би можеле да наброиме безброј неразјаснети убиства и да споменеме неколку, но има повеќе мистерии во Вирџинија. Денес ќе разгледаме неколку мистерии од историјата.

1. Богатство на Бил – милиони злато закопани на фарма во Бедфорд

Добро, сите ловци на богатства се таму. На улицата се шушка дека Томас Џеферсон Бил и тим од 30 мажи неочекувано ја откриле својата мајка направена од злато и сребро во Колорадо. Некаде помеѓу 1819 и 1821 година, Бил го закопал богатство, проценето дека вреди милиони, во округот Бедфорд, на местото на денешните Орхард и Врвовите на Винјери во Џонсон.

Откако го закопале богатството Бил и неговата партија започнале друга експедиција. Знаејќи дека нивното патување ќе биде опасно, Бил оставил три шифрирани пораки во заклучена кутија до Роберт Морис од Линцбург.

Бил ветил дека ќе му испрати на Морис клуч што може да го искористи за дешифрирање на кодовите во рок од 10 години, без Бил или неговите луѓе да зборуваат за тоа. Првиот код ја содржел точната локација на богатството, вториот код ја опишувал содржината, а третиот ги именувал членовите на 30-члената група на Бил заедно со нивните најблиски роднини. 10 години поминале, а ниту Бил ниту клучот никогаш не пристигнале. До денес е решен само вториот код , а каде се наоѓа богатството останува мистерија.

 

 

Loading...

2. Црни сестри: Мистериозни убијци

Мари Снид, Каролин Мартин и Вирџинија Вардлау можеби ги извршиле своите наводни злосторства пред повеќе од 100 години – но нивната легенда и мистеријата што ги опкружува се уште се живи и денес. Сестрите, наречени „Црни сестри“ поради нивната црна облека, дошле во Кристијанбург околу 1902 година, каде што Вирџинија Вардлау ја водела женската академија во Монтгомери.

Нејзините сестри, Каролин и Мари, биле вдовица кои и помогнале на невенчаната Вирџинија да управува интернат за девојки. За време на нивниот престој таму се случиле низа мистериозни настани, вклучително и „исчезнување“ на вонбрачно бебе родено на еден од студентите и смрт на синот на Мери, Џон, пронајден изгорен во неговиот кревет. Само една недела пред тоа, неговата мајка и тетките извадиле значајна полиса за животно осигурување.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Стјуардеса откри генијален трик: Еве како да ја испеглате облеката без пегла (ВИДЕО)

И покрај бројните други мистериозни „несреќи“ и настани, властите биле фатени само кога жените се појавиле во Њу Џерси во 1909 година. По сомнителното давење на ќерката на Каролин, Оцеи во када, полицијата ги уапсила сестрите. Оцеи, која била во брак со нејзиниот прв братучед (и синот на Мери), Флечер Снед, исто така оставила зад себе значајна полиса за животно осигурување.

Каролин била осудена за убиство и осудена на 7 години во државната ментална болница, каде подоцна починала. Подоцна се сомневало дека најверојатно ги убила сопругот и нивниот мал син Хју, кои починале откако паднале по скалите во 1888 година. Мари се изјаснила за виновна, но од технички причини се симнала и избегала во Колорадо. Вирџинија починала од глад пред судијата да донесе пресуда.

Додека биле осудени за убиството на Оцеи. Далеку од конечниот исход, мистеријата за црните сестри и нивните сериски злосторства остануваат нерешени. Сестрите се прикажани во книгата на Филип Кент, „Озлогласена црна сестра: Убиство и лудило, јужен стил“ од 2013 година, што е достапна на Амазон.

3. Тајната крипта на Бејкон: Масонски мит?

Со меѓународниот успех на книгите како што се Дан Браунов  „Кодот на Давинчи“ и „Ангели и демони“, новиот интерес блескал низ мистериите на масоните и другите тајни друштва, од кои биле дел и татковците-основачи како Вашингтон, Џеферсон и Френклин. Она што многу луѓе не го знаеле е дека Вирџинија има своја мистерија во масонски стил – проткаена со политички заговори и историски интриги.

Долго време се шпекулирало дека г-дин Франсис Бејкон, филозоф, научник и покровител на уметноста, составил тајна ризница која не содржела ништо друго освен нацрти за нов светски поредок што ќе ги обедини светските религии – како и неколку други ” помали “шанси и краеви. Оригиналните ракописи на Шекспир (за кои следбениците на Бејкон тврдат дека ги напишал самиот Бејкон).

Следбениците на Бејкон тврдат дека Натаниел Бејкон, колонијален револуционер и водач на бунтот на Бејкон, го погребал сводот во 1676 година во близина на парохиската црква Брутон во Вилијамсбург. (Некои веруваат дека двајцата биле поврзани, но генеалошките записи не го поддржуваат тврдењето.) Мари Хол, авторка и сопруга на Манли Палмер Хол, познат масон од 33-ти степен, автор и мистичар, верувала во живеалиштето на ова мистериозно богатство тајни пораки, анаграми и кодови пронајдени во списите на г-дин Франсис Бејкон.

Loading...

И покрај активното пребарување на Хол во 1938 година и дополнителното истражување на „баконистите“ уште во 2006 година, ништо не беше откриено. Засега, се чини дека тајните на криптата на Бејкон се предодредени да паднат во бездната на историскиот мит и легенда.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Влегоа во полски тоалет за да имаат однос, па го урнаа од акцијата (ВИДЕО)

4. Melungeons of Appalachia: Оригинално лонец за топење?

Иако се чини дека доселениците од Џејмстаун и Аџиите ги освоиле сите титули, тие можеби не биле единствените револуционерни пионери што живееле во рана Америка. Историјата ни кажува дека додека колониите се формирале и истражувачите патувале на копно од крајбрежните населби во Вирџинија, биле откриени заедници кои веќе живееле во пустината Апалачи, каде што се среќаваат денешните Вирџинија, Северна Каролина и Тенеси. Овие луѓе, обележани со различни физички карактеристики, биле наречени Мелунџони.

Ниту црно, ниту бело, ниту индијански, се чинело дека се мешавина од сите три и зборуваат неразбирливи англиски, елисаветски англиски и мешани индијски дијалекти. Додека многумина имале темна кожа и коса, други имале сини или зелени очи, црвена коса и брада.

Шпекулациите за потеклото на овие планински луѓе се движело од тврдењата дека се потомци на колонијата „Изгубениот Роанок“, кои побегнале на планините Апалачи, па се до теориите дека тие потекнуваат од португалски морнари кои преживеале бродолом и се упатиле кон копно каде се омажиле за беганите робови и Индијанците. Други теории тврдат дека потеклото на Мелунгон потекнува од црните холандски и повхатански Индијанци. Истражувањето на крајот на 20 век вклучувало предци на Турците и Ибериските сефардиски Евреи кои побегнале во Северна Америка за време на инквизицијата.

За жал, со векови во Америка, „обоеноста“, без оглед на потеклото, било социјална изолација. И, поради социјалните импликации, многу луѓе од Мелунгон ја избегнале идејата за африканско потекло. Сепак, врз основа на неодамнешните студии за ДНК, крвните линии на Мелунгон покажувале најголемо присуство на европски и африкански предци, откритие кое ги шокирало многумина кои пораснаа верувајќи дека се Португалци или Индијци.

За среќа, како што одминувало времето, претходно поврзаните со Мелунџоните се намалувале, и без оглед на нивното вистинско потекло – што никогаш не може да се открие во целост – останува фактот дека тие имале различно наследство и култура што заслужува признавање и славење. За да дознаете повеќе, проверете една од многуте книги на оваа тема, вклучително и „Melungeons: Footprints From The Past“ на Џек Гоин.

 

Loading...

 

5. Убиствата на колонијалниот парквеј: Мистеријата е стара неколку децении

Во она што се чини дека е несомнено дело на сериски убиец, Убиствата на колонијалниот парквеј остануваат необјаснети скоро 30 години подоцна. Помеѓу 1986 и 1989 година, најмалку осум лица исчезнале долж делот од автопатот што ги поврзувало Џејмстаун, Вилијамсбург и Јорктаун. Меѓу жртвите имало 3 парови чии тела биле пронајдени во околината и уште еден пар кој сè уште се води како исчезнат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ноздрите кај ова племе се симбол на убавината - жените ги убиваат ако не го издржат третманот (ВИДЕО)

Иако никој никогаш не бил осуден за злосторства, истражителите сè уште бараат траги и одговори. Најблиску до нив е апсењето на Френк Атвел, поранешниот заменик шериф на Глостер, кој имал врска со случајот – но од апсењето не излегло ништо одлучувачко. Нема повеќе убиства што одговараат на профилот на убиецот, но ваков случај ве остава да се прашувате дали сè уште го чекаме.

6. Патот 6. 29 Сталкер: Студен случај

„Сталкер пат 29“ првпат го привлече вниманието на јавноста пред скоро 20 години откако една млада жена по име Алиша Шовалтер Рејнолдс не се појавила на шопинг со нејзината мајка. На 2 март 1996 година, Рејнолдс патувала од Балтимор за да помине еден ден со нејзината мајка токму пред Шарлотсвил, кога очевидци велат дека ја виделе како разговара со еден човек во син пикап покрај патот. Подоцна бил пронајден нејзиниот автомобил со крпа на шофершајбната, што укажува на проблеми со автомобилот, но Рејнолдс повеќе не била видена додека нејзиното тело не било откриено повеќе од два месеци подоцна.

По исчезнувањето на Рејнолдс, се јавиле десетици жени, тврдејќи дека еден маж исто така ги запрел долж рутата 29 и околните области, секој пат укажувајќи дека нешто не е во ред со нивниот автомобил. Некои жени возеле понатаму, неколку застанале и го возеле на подиумот без несреќа, а друга го прифатила возењето од мажот, но била нападната и едвај избегала од неговиот автомобил, кршејќи и го зглобот.

Единствениот осомничен кој некогаш бил именуван во овој случај бил Дарел Рајс, човек од Мериленд кој бил уапсен за обид за киднапирање во близина на убиството на Рејнолдс. Тој исто така бил обвинет за напад на жена на Рута 29 и бил прогласен за осомничен за убиството на Џулијана Вилијамс и Лора Винанс, две млади жени кои исчезнале, а подоцна биле пронајдени убиени покрај Апалачката рута во мај 1996 година. Рајс бил осуден за помали злосторства, но доказите ДНК го ослободиле од сомневање за убиства на патот Апалачи – оставајќи го тајноста на идентитетот на патот Сталкер 29 до денес. Сè што постои е сложена скица и многу прашања.

Loading...