Дали е решена една од најголемите мистерии на 20 век?

Сподели со своите пријатели

Истражувачки тим од Јужна Каролина тврди дека можеби го пронашле авионот со кој летала Амелија Ерхарт кога исчезнала во јули 1937 година.

Loading...

Роботската компанија Deep Sea Vision (DSV) напиша во соопштението за печатот дека радарската слика што ја снимиле „во дел од Тихиот океан каде што нема познати урнатини“ конечно би можела да реши една од најдолготрајните мистерии на нацијата.

Се вели дека таа слика од дното на океанот западно од предвидената точка за слетување на американскиот пилот го одразува изгледот и големината на нејзиниот авион Lockheed 10-E Electra.

DSV рече дека пристигнал на локацијата врз основа на „теоријата на границата на датумот“ од 2010 година, што сугерира дека исцрпениот навигатор на Ерхарт заборавил да го врати календарот еден ден по преминувањето на меѓународната граница на датуми.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија го забрани извозот на бензин на шест месеци

Ова би можело да предизвика погрешна проценка во навигацијата со ѕвезди и да го приземји авионот 60 милји западно од наменетата дестинација.

Никој досега не ја истражувал областа, соопшти ДСВ.

Извршниот директор на компанијата Тони Ромео, поранешен разузнавач и пилот на американските воздухопловни сили, рече дека остатоците што ги забележале се чини дека се недопрени.

„Отсекогаш чувствувавме дека таа [Ерхарт] ќе стори сé што е можно за да го спушти авионот нежно на вода, а прегледот на авионот што го гледаме на сликата на радарот сугерира дека тоа можеби било случај“, рече тој.

Loading...

Точните координати

Со помош на подводни археолози, роботските експерти на DSV поминаа 90 дена во потрага на површина од 8.370 квадратни километри од дното на Тихиот океан користејќи подморница наречена HUGIN 6000.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ванг Ји: Кина ќе продолжи да придонесува за здрав развој на човековите права

Радарот што го користеле има речиси четири пати поголем опсег од претходно користената опрема од неговиот тип.

Компанијата ги чува во тајност точните координати.

Ерхарт, заедно со навигаторот Фред Нунан, исчезнаа за време на лет долг 2.500 милји од Нова Гвинеја до островот Хауланд додека се обидуваа да ја обиколат земјината топка.

Оттогаш шпекулациите за нивниот последен лет се предмет на интерес во земјата.

Истражувачите од Меѓународната група за обновување на историски авиони со седиште во Пенсилванија во 2014 година рекоа дека веруваат дека парчето метал откриено на оддалечениот атол на Пацификот во 1991 година потекнува од нејзиното летало.

Професор по антропологија на Универзитетот во Тенеси во 2018 година изјави дека верува дека делови од скелет пронајдени во 1940 година на островот Никумароро во западниот дел на Пацификот припаѓаат на 37-годишна жена пилот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хутите погодија подводни кабли, отежната комуникацијата меѓу Европа и Азија

Десетици наводни сведоци тврдеа дека го слушнале Ерхарт како повикува помош преку радио.

Loading...

Кураторката на аеронаутиката Дороти Кокрејн на Националниот музеј за воздух и вселена Смитсонијан рече дека снимката од ДСВ е „интригантна“ и дека заслужува дополнителна истрага.