месечина

Сподели со своите пријатели

Кинеската вселенска агенција ги прави последните подготовки за испраќање на екипажот Шенжу-18 во ниската орбита на Земјата во четврток, како дел од нејзината вселенска програма која има за цел да испрати луѓе на Месечината до 2030 година. Loading… Кинеската вселенска агенција за екипаж (CMSA) на денешната прес-конференција претстави тројца астронаути,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во март 2023 година, НАСА и Аксиом Спејс ги претставија новите одела за членовите на мисијата Артемис III. Loading… Меѓу новитетите се оние кои прават оделото да одговара на различни типови на тело. Тој е пофлексибилен од сите претходни и содржи повеќе алатки кои би можеле да бидат корисни приПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белата куќа сака американската вселенска агенција (НАСА) да развие нова временска зона за Месечината – Координирано лунарно време (CLT). Loading… Времето на ова вселенско тело тече побрзо од она на Земјата поради разликата во неговото гравитационо поле – 58,7 микросекунди секој ден. Тоа можеби не значи многу, но тие биПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина денеска лансираше сателит кој ќе обезбедува комуникациски услуги меѓу Земјата и Месечината. Loading… Ова е клучен чекор за кинеските истражувачки мисии, како што се собирање примероци од далечната страна на Месечината или откривање на Јужниот пол, пренесува кинеската новинска агенција Ксинхуа. Сателитот Ксуекиао-2 тргна од базата за лансирање наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вселенското летало „Одисеј“ ќе се обиде да слета на Месечината вечерва, нешто пред полноќ по наше време. Loading… Тоа е првиот обид на САД за слетување на Месечината по повеќе од половина век и крајот на програмата Аполо во 1972 година. – „Одисеј“, беспилотната лунарна сонда на компанијата Intuitive Machines,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лунарниот лендер, изграден од воздухопловната компанија „Intuitive Machines“ со седиште во Хјустон, Тексас, беше лансиран утринава од Флорида, што е прва американска мисија на Месечината по повеќе од половина век и прво вселенско летало во приватна сопственост. Loading… Лендерот Nova-C, наречен Одисеја, полета со ракетата SpaceX Falcon 9 на ИлонПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Паметниот лендер за истражување на Месечината (SLIM) успешно влезе во орбитата на Месечината на 25 декември 2023 година и слета на 19 јануари 2024 година, со што Јапонија стана петта земја што меко слета вселенско летало на Месечината. Loading… Минијатурниот ровер е со големина на бејзбол топче. Тој беше исфрленПрочитај повеќе

full moon photography

Сподели со своите пријатели

Една неодамнешна студија сугерира дека електроните од Земјата и Сонцето може да придонесат за формирање на мраз на Месечината, иако точниот извор на лунарниот мраз останува непознат. Loading… Тие електрони влијаат на Месечината додека се движи во и надвор од магнетната опашка на Земјата, регионот што Земјата го остава задПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По успешното слетување на Месечината, индиската вселенска агенција во саботата лансираше ракета за проучување на сонцето како дел од својата прва соларна мисија. Loading… Ракетата остави зад себе трага од чад и оган додека научниците аплаудираа, покажа преносот во живо на веб-страницата на Индиската организација за вселенски истражувања (ISRO). РечисиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индискиот лунарен ровер „Прагјан“, кој со леталото беше доставен на Месечината како дел од мисијата „Чандрајан-3“, ги испрати првите научни податоци на Земјата кои ги менуваат идеите за јужниот пол на Месечината, како измерена температура од 70 степени целзиусови, објави индиската организација за вселенско истражување (ISRO). Loading… Досега преовладуваше мислењетоПрочитај повеќе