Кина испраќа тројца астронаути во вселенската станица како дел од програмата на Месечината

Сподели со своите пријатели

Кинеската вселенска агенција ги прави последните подготовки за испраќање на екипажот Шенжу-18 во ниската орбита на Земјата во четврток, како дел од нејзината вселенска програма која има за цел да испрати луѓе на Месечината до 2030 година.

Loading...

Кинеската вселенска агенција за екипаж (CMSA) на денешната прес-конференција претстави тројца астронаути, командант Је Гуангфу, кој беше дел од мисијата Шенжу-13 2021, Ли Конг и Ли Гуангсу, кои за првпат ќе одат во вселената, пренесува CRI. .

Вселенското летало со тројца луѓе се очекува да полета во четврток во 20:59 часот по локално време од центарот за лансирање на сателити Џиукван во пустината Гоби во северозападна Кина.

Екипажот ќе помине околу шест месеци на вселенската станица, ќе врши научни тестови, ќе инсталира опрема за заштита од вселенски отпад на вселенската станица, ќе спроведува експерименти со носивост и ќе го популаризира научното образование, рече Лин Ксикианг, заменик директор на CMSA.

Лин истакна дека Кина работи на тоа да им понуди пристап до својата вселенска станица на странски астронаути и вселенски туристи.

Кина изгради своја вселенска станица откако беше исклучена од Меѓународната вселенска станица, наводно поради загриженоста од САД за вмешаноста на Кинеската народна ослободителна армија во вселенската програма.

Оваа година, вселенската станица Тиангонг е предвидена за две мисии на товарни вселенски летала и две мисии за вселенски лет со екипаж.

Кина ја изврши својата прва вселенска мисија со екипаж во 2003 година, со што стана трета земја по поранешниот Советски Сојуз и САД што испрати лице во вселената користејќи сопствени ресурси.

Loading...

Досега, четири земји слетаа вселенски летала на Месечината, вклучувајќи ги Кина, САД, Русија и Индија.