Мартинијан Кириловски

Мартинијан Кириловски е македонски пејач на поп-музика.

Роден е на 24 февруари 1996, Куманово. Мартинијан својата пејачка кариера ја започнува во повеќе музички натпреварувања во Македонија, како што е Сите наши песни, а учествува и на српското шоу „Ѕвездите на гранд“.

Во 2019 година го освојува првото место на македонскиот музички фестивал „Макфест“ во Штип.

Мартинијан има издадено повеќе музички нумери на македонски и српски јазик. Активно се бави со музика и креира нови музички нумери кои ги издава за српската Градн продукција.

Студирал на насоката бизнис и логистика при Универзитетот „Гоце Делчев“.

Во продолжение сите вести поврзани со Мартинијан Кириловски.

Сподели со своите пријатели

Мартинијан Кириловски од Куманово ќе настапи на првото издание на регионалниот музички фестивал на медитеранска, поп и забавна музика „Бисер на Јадранот“. Loading… Фестивалот ќе се одржи на 29 јуни во Тиват, Црна Гора, каде ќе настапат 25 пејачи, а двајца од нив се од Македонија, Мартинијан Кириловски и АнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановскиот пејач Мартинијан Кириловски објави нова музичка преработка со која става крај на за него успешната 2023 година. Loading… „Дугујем ти себе“, чија оргинална изведба е на српскиот бенд „Лексингтон“ овој пат во изведба на Мартинијан, а во соработка со Иле Спасов, Александар Кипријановски, Глигор Стојанов. Видео продукцијата е наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановци вчеравечер уживаа на градскиот плоштад во хитовите на Маринијан Кириловски, Пајак, Лара Иванова, Туна и ДНК. Loading… Фондацијата за култура и спорт со поддрша на градоначалникот и Советот на Општина Куманово и годинава беше организатор на традиционалниот музички концерт по повод денот на ослободување на градот. Атмосферата ви јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Крал и слуга“ е новиот сингл на кумановецот Мартинијан Кириловски, песна со која тој настапи на годинешното издание на „Макфест“. Loading… Текстот на песната е на Тајзи, додека музиката и аранжманот се на Иле Спасев. Песната е објавена на официјалниот канал на Гранд продукција вечерва и може да ја слушнетеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановскиот пејач Мартинија Кириловски ќе настапи на концертот посветен на Тоше Проески кој годинава ќе се одржи во Крушево на 5 отомври. Loading… „Со љубов за Тоше“ е насловен настанот кој ќе одбележи 15 години од неговиот последен коцерт на Градскиот стадион во Скопје. Освен Мартинијан, безвременските хитови на ТошеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановецот Мартинијан Кириловски со својата песна „Вистина“ го освои второто место на престижниот фестивал „МакФест“ чија финална вечер се одржа вчеравечер во Штип. Loading… Музиката и текстот на песната се на Ристо Самарџиев, а аранжманот на Давор Јордановски. Мартинијан за овој настап ги здружи силите и со дел од бендотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Оквир преваре“ е насловот на највониот сингл на кумановскиот пејач Мартинијан Кириловски. Loading…     Станува збор за прекрасна балада која Кириловски ја издава за српската Гранд продукција со која има склучено договор по неговото учество во музичкото натпреварување „Ѕвездите на Гранд“.     Музиката и текстот се на ВиданПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановецот Мартинијан Кириловски направи уште една нова преработка, овој пат за песната „Од љубави јаче“. Loading… За преработката,  Мартинијан работеша заедно со Иле Спасев, Филип Антевски, Филип Стојковски и Емил Пачковски. Оргиналната верзија на песната ја пее Недељко Бајиќ Баја, а како звучи со гласот на Мартинијан, слушнете во продолжение.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановецот Мартинијан Кириловски ја промовираше својата нова песна на српски јазик со насловот „Златокоса“. Loading… Станува збор за песна во брз летен ритам, која несомнено ќе ги освои срцата не само на македонската, туку и на балканската публика. Музиката и аранжманот се на Иле Спасев, а текстот на Даниела иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Златокоса“ ќе биде новиот летен хит на кумановецот Мартинијан Кириловски кој ќе ја издаде песната за неговата матична „Гранд продукција“. Loading… Станува збор за песна во брз летен ритам, која несомнено ќе ги освои срцата не само на македонската, туку и на балканската публика со оглед дека ќе биде наПрочитај повеќе