Марс

Сподели со своите пријатели

Роботскиот хеликоптер на НАСА Ingenuity за истражување на Марс, кој американската вселенска агенција го испрати на планетата во февруари 2021 година, ја испрати својата последна порака до Земјата и сега ќе служи како фиксна единица за собирање податоци за површината на Црвената планета, беше објавено вчера. Loading… Во 2021 година,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Роверот Perseverance на НАСА собра податоци кои го потврдуваат постоењето на древни езерски седименти депонирани од вода што некогаш го исполнувала кратерот Херезо на Марс, покажуваат најновите истражувања на американски и норвешки научници. Loading… Според истражувањето на научниците од Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес и Универзитетот во Осло, кое бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хеликоптерот Ingenuity го направи својот прв лет на Марс во април 2021 година, а неодамна полета по 60-ти пат. Loading… Наместо првично планираните пет летови, тој направи многу повеќе и со тоа ги изненади сите. Пред две години се шпекулираше дека хеликоптерот тежок 1,8 килограми бил планиран да се искачиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иако целата приказна изгледа нереално, научниците не можеа да ја исклучат можноста дека возило кое не е од Земјата е одговорно за фотографијата направена на површината на Марс. Loading… Фрагменти кои вклучуваат тркала, оска и поле со остатоци од кратери беа фотографирани на друга локација во кратерот Гејл, се велиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Марс е најблискиот сосед на Земјата во Сончевиот систем, но двата карпести света се разликуваат до јадрото, според новата студија заснована на сеизмички податоци од роботскиот лендер на НАСА InSight. Loading… Истражувањето нуди поцелосно разбирање на длабоката внатрешност на Марс и нови детали за разликите помеѓу Земјата, третата планета одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската вселенска агенција НАСА летово ќе почне да го симулира животот на експедициите на Марс. Loading… Четворица волонтери ќе поминат една година на површина од 160 квадратни метри што ја симулира површината на Црвената планета. Просторот вклучува четири мали соби, две бањи, вертикална фарма за одгледување храна, теретана и многуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Роверот на НАСА, Curiosity, кој ја истражува површината на Марс, наиде на многу интересен метален метеорит, кој доби подеднакво интересно име – Какао (да, по главната состојка во чоколадото). Loading… Тоа е вселенски камен направен главно од никел и железо, со дијаметар од околу 30 сантиметри. Curiosity наиде на неколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Камерата на НАСА сними необична формација оддалечена стотици милиони километри од нас, која на задоволство на научниците и вселенските набљудувачи изгледаше како лице на мечка, пишува Вашингтон пост. Loading… „Носот на мечката“ е всушност рид во форма на буквата „V“, а „неговите очи“ се два мали, коси кратери, објави УниверзитетотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската вселенска агенција (ESA) одлучи да го почести светот со посебен панорамски поглед од Марс во духот на Божиќ. Loading… Во минатото, познато е дека ЕСА изненади со божиќните слики од Црвената планета, па пред неколку години со светот сподели неверојатна панорама на пејзажот на Марс, кој изгледаше како даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сондата InSight на Марс ја испрати нејзината последна порака, а историската мисија би можела да влезе во последната фаза. Loading… По слетувањето на Марс, капсулата InSight го инсталираше чувствителниот сеизмометар „Сеизмички експеримент за внатрешна структура“ (SEIS). Од снимањето на првиот земјотрес во април 2019 година, SEIS сними уште неколку десетициПрочитај повеќе