Од Марс хеликоптер на НАСА испрати последна порака до Земјата

Сподели со своите пријатели

Роботскиот хеликоптер на НАСА Ingenuity за истражување на Марс, кој американската вселенска агенција го испрати на планетата во февруари 2021 година, ја испрати својата последна порака до Земјата и сега ќе служи како фиксна единица за собирање податоци за површината на Црвената планета, беше објавено вчера.

Loading...

Во 2021 година, Ingenuity стана првото моторизирано вселенско летало кое слета на друга планета, докажувајќи дека е можно да лета во атмосферата на Марс, каде што густината на воздухот е многу тенка во споредба со онаа на Земјата, пренесува HINA.

Ingenuity тежи само 1,8 kg и повеќе личи на дрон. Станува збор за летало со соларна енергија што наликува на кутија со четири нозе и два ротори, а својот прв револуционерен лет го направи во април 2021 година, лебдејќи на висина од околу еден метар над површината на Марс цели 39 секунди.

НАСА го спореди тој подвиг со историскиот лет на браќата Рајт на Земјата во 1903 година.

На почетокот, НАСА планираше 30-дневна мисија во која хеликоптерот ќе лета само пет пати, но се разви во речиси тригодишен научен потфат со 72 лета кои покриваа растојание 14 пати поголемо од првично планираното.

Досега Ingenuity помина вкупно околу 17 километри и леташе на висина од 24 метри.

Тој пристигна на Марс во февруари 2021 година со роверот Perseverance.

„Долго збогум“, напиша тимот на Ingenuity на X.

Loading...

„Тимот Ingenuity ја прими последната порака за роботски хеликоптер кој сега ќе служи како платформа за тестирање и ќе собира податоци кои би можеле да придонесат за идните истражувачи на Црвената планета“.

Долговечноста на Ingenuity е неверојатна, особено ако се земе предвид дека мораше да ги „преживее“ ледените ноќи на Марс, загревајќи се со помош на соларни панели кои дење ги полнеле неговите батерии.

Ingenuity се соочи со „итно слетување“ за време на својот претпоследен лет и изгуби контакт со роверот Perseverance за време на неговото последно спуштање на 18 јануари.

Иако контактот беше остварен следниот ден, сликите открија оштетување на едно од сечилата на роторот од јаглеродни влакна, веројатно од удар со површината на Марс.

НАСА во понеделникот објави дека бара начини да ги врати на Земјата карпите собрани од Perseverance на Марс што е можно побрзо и поевтино, особено по критиките за потрошените средства за мисијата.