мајмуни

three grey monkey close-up photography

Сподели со своите пријатели

Дивите шимпанза јадат билки кои ја ублажуваат болката и имаат антибактериски својства за да се лекуваат, открија научниците, пренесува Би-би-си. Loading… Тие ја опишаа нивната „детективска работа“ во шумите во Уганда, набљудувајќи животни кои изгледаат повредени или болни за да утврдат дали се самолекуваат со растенија. Кога повредено животно воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Женска горила во зоолошката градина во Берлин, за која се верува дека е најстарата горила на светот, го слави својот 67-ми роденден. Loading… На Фату, која е родена во дивината и живее во берлинската зоолошка градина од 1959 година, во петокот чуварите на зоолошката градина ѝ подариле кошница направена одПрочитај повеќе

two brown monkeys

Сподели со своите пријатели

Среде метежот и вревата во Хонг Конг, се појави загрижувачки здравствен извештај. Loading… 37-годишен маж се бори за живот на интензивна нега откако се заразил со редок вирус познат како Herpesvirus simiae или вирус Б. Тоа е патоген кој најчесто го пренесуваат мајмуните макаки и ги демне луѓето на урбанитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Корисник на Редит неодамна сподели видео на кое се гледа како реагирале шимпанзата во зоолошка градина кога првпат виделе човек со вештачка нога. Loading… На видеото гледаме човек како ја покажува својата вештачка нога пред заграден простор во зоолошка градина, додека шимпанзо го гледа. Шимпанзото било толку шокирано кога јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мајмун безмилосно нападнал и убил момче во близина на храм во Индија. Loading… Група мајмуни го нападнале 10-годишниот Дипак Такор во вторникот додека тој и неговите пријатели си играле во близина на храм во Салки, мало село во државата Гуџарат. Локалните медиуми јавуваат дека мајмун му ги откорнал цревата. МомчетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фату, женка на западната низинска горила, која се смета за најстарата претставничка од ваков вид во светот, го прослави својот 65-ти роденден во зоолошката градина во Берлин. Loading… „Нашата дама горила денес го слави својот 65-ти роденден и таа е најстарата горила на светот“, стои на Инстаграм профилот на ЗоолошкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мистериозен вид на изумрен мајмун, нов за научниците, откриен е во древната кинеска гробница, а научниците сметаат дека луѓето уште во дамнешни времиња ги довеле овие мајмуни до истребување. Гибонот веќе е изумрен, што укажува на тоа дека луѓето ги истребувале приматите и многу пред модерното доба, пренесува ВВС, наведувајќиПрочитај повеќе