Го урна рекордот: Најстарата горила на светот го прослави својот 65-ти роденден

Сподели со своите пријатели

Фату, женка на западната низинска горила, која се смета за најстарата претставничка од ваков вид во светот, го прослави својот 65-ти роденден во зоолошката градина во Берлин.

Loading...

„Нашата дама горила денес го слави својот 65-ти роденден и таа е најстарата горила на светот“, стои на Инстаграм профилот на Зоолошката градина.

Во соопштението се вели дека роденденската торта не е пропуштена и оваа година, а роденденскиот оброк за Фата секогаш е нешто посебно.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тајфунот Нору стигна до брегот на Виетнам

Фотографиите од прославата покажуваат како огромниот примат ужива во тортата украсена со впишан број 65 шумски плодови.

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Zoo Berlin (@zooberlin)

 

Фату пристигнала во Берлин во 1959 година под, според градината, „невообичаени околности“, бидејќи морнарот ја користел како средство за да ја подмири сметката во паб во Марсеј, Франција.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гутереш: Иран да се воздржи од сила и да спроведе истрага

После тоа била пренесена низ цела Европа, за да го купи една зоолошка градина во Германија. Се проценува дека имала две години кога пристигнала во Берлин.

Гинисовата книга на рекорди ја прогласи Фата за најстарата жива горила во заробеништво во 2019 година, откако умре Труди, горила родена во 1956 година.

Гинис забележа дека горилите обично живеат до 50 години.