Курдистан

Сподели со своите пријатели

Турција планира акција против цели во северна Сирија по завршувањето на прекуграничната операција против екстремистите од Курдистанската работничка партија (ПКК) во Ирак, изјави денеска висок турски функционер, по бомбашкиот напад во Истанбул за кој Анкара ги обвини курдските милитанти. Loading… Турција ги обвини курдските терористи за експлозијата на улицата ИстиклалПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турски воени авиони, хеликоптери и беспилотни летала погодија курдски воени цели, кампови, тунели, засолништа и складишта за муниција во северен Ирак, изјави министерот за одбрана Хулуси Акар за државната новинска агенција Анадолу. Loading… Акар посочи дека турската операција продолжува успешно според планираното и вклучува ангажман на командоси. „Целите се идентификуваниПрочитај повеќе