Кристина Фернандез де Кирхнер

Сподели со своите пријатели

Кристина Фернандез де Киршнер е прогласена за виновна за измама вредна милијарда долари поврзана со доделување договори за јавни работи во јужната провинција Санта Круз за време на претседателскиот мандат. Loading… Во вторникот, Федералниот суд во Аргентина ја осуди потпретседателката Кристина Фернандез де Кирхнер на шест години затвор и иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Потпретседателката и поранешна претседателка на Аргентина Кристина Фернандез де Кирхнер (69) јавно го коментираше обидот за атентат врз неа за прв пат на почетокот на септември во Буенос Аирес. Loading… Кирхнер рече дека е жива „поради Бога и Дева Марија“. Потпретседателот на Аргентина вели дека папата Франциск ѝ се јавилПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Федералниот обвинител на Аргентина денеска побара 12-годишна затворска казна за Кристина Фернандез де Кирхнер, поранешната претседателка на земјата и актуелен потпретседател, под обвинение за корупција поврзана со јавни работи. Loading… Обвинителот Диего Лучиани ја обвини Фернандез де Кирхнер, сè уште влијателна личност во владејачката Перонистичка партија, за измама на државатаПрочитај повеќе