Потпретседателката на Аргентина осудена на шест години затвор

Сподели со своите пријатели

Кристина Фернандез де Киршнер е прогласена за виновна за измама вредна милијарда долари поврзана со доделување договори за јавни работи во јужната провинција Санта Круз за време на претседателскиот мандат.

Loading...

Во вторникот, Федералниот суд во Аргентина ја осуди потпретседателката Кристина Фернандез де Кирхнер на шест години затвор и и забрани да извршува јавна функција, јавува Anadolu Agency.

Фернандез де Киршнер беше прогласена за виновна за измама од милијарда долари поврзана со доделување договори за јавни работи во јужната провинција Санта Круз за време на претседателскиот мандат.

Обвинителите тврдеа дека договорите за јавни работи ѝ биле доделени на пријателка на Фернандез де Кирхнер, кој ги пренасочила парите назад кон неа и нејзиниот покоен сопруг, Нестор Кирхнер, исто така поранешен претседател.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  20 загинати во две сообраќајки во Нигерија

По изрекувањето на пресудата, Фернандез де Кирхнер се појави на YouTube во живо на нејзиниот канал, осудувајќи ги обвиненијата против неа.

„Ова е паралелна државна и судска мафија. Вистинската казна не е затвор, туку трајно лишување од јавна функција“, изјави Фернандез де Кирхнер.

Таа го спомна и обидот за атентат врз неа во септември оваа година, инсистирајќи дека нејзините противници во земјата „ја сакаат или во затвор или мртва“.

Аргентинскиот претседател Алберто Фернандез ја осуди казната изречена на Фернандез де Кирхнер.

Loading...

„Денеска во Аргентина беше осудена невина личност. Некој кој властите се обидоа да го стигматизираат преку медиумите и прогонуваа судии кои се возат во приватни авиони и престојуваат во луксузни вили за време на викендите“, напиша Фернандез.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мистериозниот бран самоубиства на морнари во САД

Фернандез, исто така, истакна дека не се почитувала соодветната процедура, инсистирајќи на тоа дека се солидаризира со Фернандез де Кирхнер, кого тој го опиша како „жртва на апсолутно неправеден прогон“.

Претходно истиот ден, стотици приврзаници на Фернандез де Киршнер протестираа пред федералниот суд во главниот град Буенос Аирес, многумина носејќи транспаренти со кои го осудуваат она што тие го гледаат како политички прогон против неа.

Фернандез де Кирхнер нема да се соочи со непосредни последици, бидејќи казната ќе треба да ја потврди Врховниот суд.

Според пресудата, и е забрането да врши јавни функции, но како шеф на Сенатот и законодавец, таа е заштитена од кривично гонење.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО го задржа максималното ниво на тревога за пандемијата на Ковид-19

Во минатото, потпретседателката тврдеше дека била цел на политички противници.

Фернандез де Кирхнер беше два мандата како претседател меѓу 2007 и 2015 година и има многу поддржувачи, особено по обидот за атентат врз неа во септември.