Потпретседателката на Аргентина проговори за обидот за атентат врз неа

Сподели со своите пријатели

Потпретседателката и поранешна претседателка на Аргентина Кристина Фернандез де Кирхнер (69) јавно го коментираше обидот за атентат врз неа за прв пат на почетокот на септември во Буенос Аирес.

Loading...

Кирхнер рече дека е жива „поради Бога и Дева Марија“.

Потпретседателот на Аргентина вели дека папата Франциск ѝ се јавил ден по обидот за атентат за да ја утеши, пишува Би-Би-Си.

За време на вчерашната средба со свештениците и монахињите, Кирхнер изјави дека чувствува дека е жива благодарение на Бога и Дева Марија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Италија се надева на обнови на испораките на руски гас

– Ако треба да им се заблагодарам на Бога и на Марија, тогаш треба да го направам тоа опкружена со свештеници – изјави аргентинскиот потпретседател.

Таа му се заблагодари и на Папата, кој исто така е Аргентинец, бидејќи ѝ се јавил само неколку часа по неуспешниот напад.

– Папата Франциск ми се јави рано следниот ден. Разговаравме по телефон и тој ми рече дека на актите на омраза и насилство секогаш им претходат зборови на омраза и насилство – рече Кирхнер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Познати добитниците на Нобелова награда за физика

35-годишен маж и неговата 23-годишна девојка се уапсени за обидот за убиство на Кирхнер

Loading...

Да потсетиме, обидот за атентат се случи кога Кирхнер со службена придружба дошла пред нејзината куќа, а 35-годишниот Бразилец Фернандо Сабаг Монтиел се обидел да пука во неа од непосредна близина. Меѓутоа, пиштолот не пукал. Наводно бил наполнет со пет куршуми.

Монтиел и неговата 23-годишна девојка Бренда Улиарте се обвинети за обид за убиство и двајцата негираат вмешаност во обидот за атентат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Холандија ќе убие 100.000 кокошки за да спречи птичји грип

Монтиел беше обвинет минатата година кога полицијата го повлече со автомобил без регистарски таблички во март.

Тогаш кај него била пронајдена мачета долга 35 сантиметри.