Коза Ностра

Сподели со своите пријатели

Апелациониот суд во Калтанисета во средата ја потврди доживотната затворска казна на затворениот шеф на сицилијанската Коза Ностре, Матео Месина Денаро, поради неговата вмешаност во десетици убиства, пренесува Анса. Loading… Тука спаѓаат бомбашките напади во 1992 година во кои загинаа судиите против мафијата Џовани Фалконе и Паоло Борселино. Судот гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска специјалните единици на италијанските карабинери ја уапсија Росалија, сестрата на неодамна уапсениот шеф на „Коза ностра“ Матео Месина Денаро, под обвинение за мафијашко здружување. Loading… Истрагата ја координирало обвинителството во Палермо, а според истражителите, Росалија со години му помагала на својот брат да избегне апсење. Деталната белешка за здравјетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на сицилијанската мафија Матео Месина Денаро е уапсен утрово во приватна болница во Палермо, каде бил на онколошки прегледи. Loading… 60-годишниот криминалец кого некои го нарекуваат „Последниот кум“ на сицилијанската мафија беше фатен од италијанската полиција по 30 години потера. Тој е во бегство од 1993 година, кога бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на италијанската Коза Ностра, Матео Месина Денаро е уапсен во Палермо по 30 години криење, а полицијата ги објави првите фотографии од мафијашкиот бос од кој се плашеше цела Италија. Loading… Во акцијата за апсење учествувале карабинерите, како и припадниците на специјалните единици на италијанската полиција. Денаро бил уапсенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Матео Месина Денаро, човекот идентификуван како шеф на италијанската Коза Ностра, е уапсен по 30 години криење, објави италијанската новинска агенција Анса. Loading… Според овој медиум, тој е уапсен во приватна клиника во Палермо. Денаро отишол во приватна клиника во Палермо за да ја помине потребната терапија, но се покажалоПрочитај повеќе