Поранешниот шеф на Коза Ностра во неповратна кома

Сподели со своите пријатели

Еден од поранешните најбараните бегалци, поранешниот член на мафијата Матео Месина Денаро, фатен во средината на јануари по 30 години бегство во Палермо на онколошка клиника, сега е во неповратна кома, соопштија извори од болницата Аквила.

Loading...

Денаро (61), кој е хоспитализиран во затворското одделение на болницата Аквила, нема да излезе од кома и лекарите ќе престанат да го хранат, велат неименувани извори.

Месина Денаро е во болница повеќе од еден месец.

Операцијата на дебелото црево на која тој бил подложен на 8 август била успешна, но напреднатиот рак на дебелото црево предизвикал неповратно влошување на неговата здравствена состојба, велат изворите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Јапонија, таксист е уапсен бидејќи убил гулаб

Шефот на Коза Ностра беше осуден за учество во десетици убиства, вклучувајќи ги и бомбашките напади во 1992 година во кои загинаа обвинителите Џовани Фалконе и Паоло Борчели.

Покрај атентатот на Фалконе и Борселино, овој моќен мафијашки бос од Трапани беше осуден и за убиството на Џузепе ди Матео, 12-годишниот син на мафијаш кој стана државен сведок, а кој беше задавен и распуштен во киселина во 1996 година.

Тој беше осуден и за бомбашки напади на уметнички и верски објекти во Милано, Фиренца и Рим во 1993 година, во кои загинаа 10 лица, а 40 беа повредени.