Итамар Бен-Гвир

Сподели со своите пријатели

Директорот на израелската агенција за внатрешна безбедност Шин-Бет (Шабак), Ронен Бар, наводно ја предупредил владата дека ограничувањето на пристапот на Палестинците до џамијата Ал Акса за време на Рамазан „може да доведе до конфликт“. Loading… Според вестите на израелската државна телевизија КАН, на безбедносен состанок каде премиерот Бенјамин Нетанјаху наредиПрочитај повеќе

people holding flags during daytime

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави, со неколку арапски сојузници, подготвуваат детален план за сеопфатен мировен договор меѓу Израел и Палестинците, кој вклучува „цврст рок“ за палестинска држава, објави денеска Вашингтон пост. Loading… Планот би можел да биде објавен во наредните недели, објави американскиот весник, а неколку израелски министри веднаш го отфрлија. „НикогашПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелскиот министер за национална безбедност Итамар Бен-Гвир во понеделникот вети дека ќе се заложи за смртна казна со електричен стол за Палестинците вклучени во нападите врз Израелците, јавува Анадолија. Loading… „Секој што убива, повредува и коле цивили треба да биде испратен на електрична столица“, рече Бен-Гвир за време на состанокотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелскиот министер за национална безбедност Итамар Бен-Гвир ѝ нареди на полицијата да го отстрани секое палестинско знаме истакнато на јавни места. Loading… Тој доцна синоќа оцени дека е незамисливо „оние кои го прекршуваат законот да веат терористички знамиња, да поттикнуваат тероризам“, пренесоа израелските медиуми. „Дадов инструкции да се отстранат знамињатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советот за безбедност на Обединетите нации закажа итен состанок за четврток на барање на Палестинците кои протестираат против посетата на ултранационалистичкиот израелски министер Итамар Бен-Гвир на Ридот на храмот, свето место во окупираниот Источен Ерусалим и честа сцена на конфликти. Loading… Палестинскиот амбасадор во ОН, Ријад Мансур, побара прекин наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Конзервативниот Ликуд на мандатот на Бенјамин Нетанјаху за состав на израелската влада го потпиша својот прв коалициски договор со крајнодесничарската партија Еврејски сили на Итамар Бен-Гвир, објави Ликуд. Loading… Договорот, кој не вклучува целосна и конечна нова израелска влада, му дава на Бен-Гвир министерството за полиција и место во безбедносниотПрочитај повеќе