Израел забрани истакнување на палестински знамиња

Сподели со своите пријатели

Израелскиот министер за национална безбедност Итамар Бен-Гвир ѝ нареди на полицијата да го отстрани секое палестинско знаме истакнато на јавни места.

Loading...

Тој доцна синоќа оцени дека е незамисливо „оние кои го прекршуваат законот да веат терористички знамиња, да поттикнуваат тероризам“, пренесоа израелските медиуми.

„Дадов инструкции да се отстранат знамињата кои го поддржуваат тероризмот од јавните места и да престанат со поттикнувањата против државата Израел. Слободата на изразување не значи идентификување со терористите и оние кои сакаат да ги повредат војниците на ИД (Израелските одбранбени сили)“, рече израелскиот министер.

Бен-Гвир му нареди на полицискиот инспектор Коби Шабтаи да им наложи на полицајците да ги отстранат знамињата и да им објасни дека истакнувањето на знамињата покажува поддршка за тероризмот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Претседателот на ЕПП предложи кревање ограда на границите на ЕУ

Израелските медиуми коментираат дека инструкцијата го нарушува барањето на екстремно десничарската партија на Бен-Гвир, Еврејската моќ (Отма Јехудит) во коалицискиот договор, кој повикува на забрана на палестинските знамиња во јавните институции поддржани од државата.

Инструкциите дојдоа додека палестинските знамиња се вееја на протестот против новата израелска влада во Тел Авив во саботата вечерта.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги обвини демонстрантите за поттикнување и на состанокот на владата во неделата спомена знамиња и пораки кои го споредуваат израелскиот министер за правда Јарив Левин со нацист и транспаренти на кои пишува „Ослободете ја Палестина од колонијалното ционистичко владеење“.

Според израелскиот закон, не е незаконски да се истакнуваат палестински знамиња, но полицијата има право да преземе мерки за да го зачува јавниот ред.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  90 повредени во експлозија во џамија во Пакистан

Упатството на Бен-Гвир беше објавено неколку часа откако полицискиот инспектор Шабтаи беше критикуван за неодамнешните прослави во арапскиот град Ара, Израел, за ослободување на локален жител кој отслужил 40 години затвор за убиство на израелски војник.

За време на прославата, ослободениот затвореник Карим Јунис го вееше палестинското знаме.

Израелските медиуми јавуваат дека полицијата не е сигурна дека има законска основа да ја следи инструкцијата дадена од ултранационалистичкиот министер.

Тој во неколку наврати изрази поддршка за смртната казна за акти на тероризам и го критикуваше противењето на полицијата на еврејските националисти и она што тој го гледа како мек пристап кон осомничените не-Евреи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Талибанците не дозволуваат жените да одат на факултет

Израелската полиција се најде под меѓународна осуда за нивната тешка тактика за време на погребот на новинарката на Ал Џезира, Ширин Абу Аклех, вклучително и кинење на палестинските знамиња.

Абу Аклех, од источен Ерусалим, беше убиен во мај минатата година на окупираниот Западен Брег додека известуваше за израелска рација од случаен израелски оган, покажа истрагата.