ИСИС

Yugoslavia flag under blue sky

Сподели со своите пријатели

Десет жени и 25 малолетници од камп за припадници на Исламската држава во североисточна Сирија се вратија во Франција. Loading… Во кампот Ал Хол се сместени околу 51.000 луѓе, меѓу кои и многу вдовици, жени и деца на припадници на Исламската држава. Ирачаните сочинуваат речиси половина, а малцинството потекнува надворПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи, денес, ќе учествува на министерскиот состанок на Глобалната коалиција против ДАЕШ/ИСИС во Ријад, Саудиска Арабија, во организација на државниот секретар на САД, Антони Блинкен и министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија Фаисал бин Фархан Ал-Сауд. Loading… Министрите од земјитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германските власти уапсија седуммина осомничени поддржувачи на терористичката група Исламска држава (ИД), како дел од истрагата за финансирање на терористичката организација, соопштија денеска обвинителството. Loading… Властите извршија 19 рации во Баден-Виртемберг, Бремен, Хамбург, Хесен, Северна Рајна-Вестфалија и Рајна-Пфалц, како и во еден приватен објект во Холандија, се вели во соопштениетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во рамки на глобалната борба против тероризмот, МВР односно Бирото за јавна безбедност- Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал – Сектор за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам во координирана акција со Агенцијата за национална безбедност и Република Франција, која постапи по меѓународна потерница издадена од нашатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Висок лидер на терористичката организација ИСИС е убиен во понеделник на 17 април во американски хеликоптерски напад на северот на Сирија, соопшти Централната команда на американските сили ЦЕНТКОМ. Loading… Тие изјавија дека Абд-ал-Хади Махмуд ал-Хаџи Али е убиен. „Утринава силите на CENTCOM го убиле Абд-ал-Хади Махмуд ал-Хаџи Али, водач наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вчера Соединетите Американски Држави изведоа воена операција во која еден од лидерите на т.н Исламска држава во Сирија, соопшти денеска американската Централна команда (ЦЕНТКОМ), што е последен удар за групата која некогаш предизвикуваше страв на Блискиот Исток. Loading… Според соопштението објавено од Ројтерс, Калид Ајд Ахмад ал Џабури бил одговоренПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шамима Бегум, Британка која ѝ се приклучила на Исламската држава во Сирија како средношколка, ја загуби правната битка откако Велика Британија ѝ го одзеде британското државјанство, објавија британските медиуми. Loading… Овој пораз значи дека таа нема да може да се врати во Велика Британија, пишува Sky News. Таа го напуштилаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Организацијата на т.н Исламската држава (ИД) ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад пред авганистанското Министерство за надворешни работи во Кабул во средата, во кој загинаа најмалку пет лица. Loading… AMAQ, пропагандната рака на ИД, објави на Телеграм дека член на нивната организација „успеал да помине контролен пункт“ на талибанците иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Либискиот суд осуди на смрт 17 поранешни членови на Исламската држава (ИД), соопшти денеска либиското обвинителство. Loading… Во соопштението се наведува дека смртните казни се изречени за осудените за учество во убиство на 53 лица во западниот либиски град Сабрата и уништување на јавен имот. Обвинителството соопшти дека уште 16Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Водачот на милитантите на Исламската држава (ИД) Абу Хасан ал Хашеми ал Курајши, кој беше убиен во средината на октомври во Сирија, се разнел откако тој и неговите приврзаници биле опкружени од локални војници во градот Јасем, дознава Ројтерс од вклучените борци во конфликтот. Loading… Групата Исламска држава (ИД), поразенаПрочитај повеќе