САД: Имаме информации дека нападот во Москва го извршила Исламската држава

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави располагаат со разузнавачки информации кои ја потврдуваат одговорноста на Исламската држава за смртоносното пукање на концерт во близина на Москва, соопштија двајца американски официјални лица.

Loading...

Тие рекоа и дека САД во последните недели ја предупредиле Русија за можноста од напад.

„Порано овој месец, американската влада имаше информации за планиран терористички напад во Москва, кој би можел да има за цел големи собири, вклучително и концерти, што го натера Стејт департментот да издаде јавно предупредување до Американците во Русија“, рече портпаролката на Советот за национална безбедност, Бијела, од Адриен. Вотсон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Песков: Русија ги повикува земјите од Блискиот Исток на воздржаност

„Американската влада, исто така, ја сподели оваа информација со руските власти во согласност со нејзината долгогодишна политика „должност да предупредува““, рече таа.