Зошто ИСИС-К ја нападна Москва?

Сподели со своите пријатели

САД имаат разузнавачки информации кои потврдуваат дека Исламска држава ја презеде одговорноста за смртоносниот напад на концертот во петокот во близина на Москва во петокот, изјави американски официјален претставник за Ројтерс.

Loading...

Исламската држава Хорасан (ИСИС-К), именувана по стариот термин за регионот кој вклучува делови од Иран, Туркменистан и Авганистан, се појави во источен Авганистан кон крајот на 2014 година и брзо стекна репутација на екстремна бруталност.

 

 

Еден од најактивните регионални филијали на милитантната група Исламска држава, ИСИС-К, бележи пад на членството од нејзиниот врв во 2018 година. Талибанците и американските сили ѝ нанесоа големи загуби.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Рускиот воен суд осуди маж на 14 години затвор за соработка со Украина

САД соопштија дека нивната способност да развијат разузнавачки информации против екстремистичките групи во Авганистан, како што е ИСИС-К, е намалена по повлекувањето на американските трупи од земјата во 2021 година.

 

Loading...

 

Какви напади изврши оваа група?

ИСИС-К има историја на напади, вклучително и напади врз џамии, внатре и надвор од Авганистан.

Претходно оваа година, САД пресретнаа комуникации со кои се потврдува дека групата извршила два бомбашки напади во Иран во кои загинаа речиси 100 луѓе.

Во септември 2022 година, милитантите на ИСИС-К ја презедоа одговорноста за смртоносниот самоубиствен напад врз руската амбасада во Кабул.

Групата е одговорна за нападот на меѓународниот аеродром во Кабул во 2021 година, во кој загинаа 13 американски војници и голем број цивили за време на хаотичната американска евакуација од земјата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американски аналитичар: Русија може да ги срамни украинските позиции

Претходно овој месец, највисокиот американски генерал на Блискиот Исток рече дека ИСИС-К може да ги нападне американските и западните интереси надвор од Авганистан „за само шест месеци и со мало или без предупредување“.

 

Loading...

 

Зошто ја нападнаа Русија?

Додека нападот на ИСИС во петокот во Русија беше драматична ескалација, експертите велат дека групата се спротивстави на рускиот претседател Владимир Путин во последните години.

„ИСИС-К беше фиксирана за Русија во последните две години, често критикувајќи го Путин во нејзината пропаганда“, рече Колин Кларк од Центарот Суфан, тинк-тенк со седиште во Вашингтон.

Мајкл Кугелман од Центарот Вилсон со седиште во Вашингтон рече дека ИСИС-К „ја гледа Русија како соучесник во активностите кои редовно ги угнетуваат муслиманите“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Борел: Војната на Русија против Украина е егзистенцијална закана за Европа

Тој додаде дека групата вклучува и голем број милитанти од Централна Азија со свои поплаки против Москва.

 

Loading...