Иран (Page 25)

Сподели со своите пријатели

Саудиска Арабија е американски сојузник, Иран е американски непријател, но според оценките на владата на Бајден и двете земји индиректно се вклучени во војната во Украина против американските интереси, а во корист на Русија. Loading… Западни извори тврдат дека Техеран им продал на Москва „дронови камикази“ од кои руската армијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија собра „докази“ кои покажуваат дека Иран ги испорачувал беспилотните летала што ги користи Русија против Украина и подготвува санкции против Техеран, изјави портпаролката на Унијата. Loading… „Сега кога собравме доволно докази, работиме на јасен европски одговор, брз и цврст“, рече Набила Масрали, портпаролка на шефот за надворешна политикаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија начелно се согласи да санкционира осум лица и субјекти за руската употреба на ирански камикази дронови во нападите врз Украина, потврдија тројца европски дипломати. Loading… Функционерите на 27-те земји членки на ЕУ денеска треба да договорат конкретен список на санкционирани, за кој треба да гласаат попладнево. Веста заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската војска објави дека од 13 септември ширум земјата се соборени 223 дронови камикази (UAV) од иранско производство наречени „Шахед-136“. Loading… Во соопштението на украинските воздухопловни сили се наведува дека првиот дрон камиказа „Шахед-136“ бил соборен на 13 септември во областа Купјанск, во источна Украина. Откриено е дека вкупно 223Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иран ги осуди новите санкции наметнати од Европската унија (ЕУ) врз нејзините функционери и институции, најавувајќи дека наскоро ќе одговори со реципрочни мерки. Loading… Портпаролот на Министерството за надворешни работи, Насер Канани, санкциите на ЕУ ги нарече кршење на меѓународното право и јасен пример за мешање во внатрешните работи наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации изрази длабока загриженост во Женева во вторникот поради насилството на иранските безбедносни сили врз демонстрантите на улиците на иранските градови. Loading… Извештаите велат дека загинале 23 малолетници, а многу други се повредени. „Постојаната, непотребна и непропорционална употреба на сила против демонстрантите мора даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранската атлетичарка Елназ Рекаби (33), која се најде на насловните страници затоа што одби да носи хиџаб додека ја претставуваше својата земја на азиското првенство во спортско качување во Сеул во неделата, наводно исчезнала. Loading… Извори блиски до Рекаба за Би-Би-Си изјавиле дека од понеделникот вечерта не можат да стапатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси денеска го обвини американскиот претседател Џо Бајден за поттикнување „хаос, терор и уништување“ во Иран, пренесе агенцијата ИРНА. Loading… – Американскиот претседател, кој си дозволува со своите коментари да поттикнува хаос, терор и уништување во друга земја, треба да се потсети на вечните зборови на основачотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иран објави дека не и доставил дронови на Русија што би биле користени во војната во Украина. Loading… Портпаролот на Министерството за надворешни работи во Техеран, Насер Канани, рече дека тврдењата дека Иран ѝ испорачува дронови на Русија „имаат политички амбиции и се шират од западни извори“. „Не ѝ дадовмеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел, во понеделникот изјави дека во моментов не очекува напредок во разговорите за заживување на нуклеарниот договор со Иран од 2015 година. Loading… – Не очекувам никаков напредок, срамота е бидејќи бевме многу блиску до постигнување напредок – изјави Борел предПрочитај повеќе