Иран (Page 24)

Сподели со своите пријатели

Иранската полиција уапси жена откако на интернет се појави фотографија на која таа и нејзината пријателка јадат во кафуле во Техеран без хиџаб, соопшти вчера нејзиното семејство. Loading… Фотографијата, која почна да кружи на интернет во средата, прикажува две жени како појадуваат во кафуле кое, како и повеќето кафулиња воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хадис Најафи минатата недела излегла на улиците на Караја во знак на протест против задолжителното носење хиџаб, но била застрелана од полицијата. Loading… Таа не зборуваше отворено за правата на жените, но често споделуваше моменти од својот живот на социјалните мрежи. Наџафи (23) не била активист, но сепак го загубилаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Протестите продолжија во неколку градови низ Иран по смртта на една млада жена во полициски притвор, објавија државните медиуми, додека група за човекови права соопшти дека најмалку 83 лица биле убиени во речиси две недели од почетокот на протестите. Loading… Махса Амини (22) од иранскиот курдски град Сакеза беше уапсенаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ѕвездата на Холивуд и хуманитарец Анџелина Џоли зборуваше за протестите кои се во тек во Иран по смртта на 22-годишната Махса Амина. Loading… Девојчето почина на 16 септември откако беше приведено од полицијата во Иран поради наводно прекршување на правилата за облекување. По нејзината смрт веднаш започнаа протести, а бројниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранците десет дена се на улица барајќи правда за смртта на Махса Амини, дваесет и двегодишната девојка која падна во кома по апсењето на тамошната т.н. морална полиција. Loading… Во знак на протест, жените ширум светот ја шишаат косата, испраќајќи симболична порака до властите во Техеран. Според иранскиот шеријатски закон,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси рече дека смртта на младата жена Махса Амини во притвор ги „тажи“ сите во Исламската Република, но предупреди дека хаосот од ширење протести по тој повод е неприфатлив. Loading… – Сите сме тажни поради овој трагичен инцидент, но хаосот сѐ уште е неприфатлив – рече РаисиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Илон Маск доби одобрение од американската влада да го активира Старлинк во Иран. Loading… Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД презеле акција „за промовирање на слободата на интернет и слободниот проток на информации“ за Иранците. Властите го поддржаа Маск Министерството за финансии на САД издаде упатства за проширувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш го повика Иран да се воздржи од употреба на „непотребна и непропорционална сила“ против демонстрантите кои протестираат поради смртта на една млада жена откако беше приведена, изјави денеска неговиот портпарол Стефан Дијарик. Loading… Гутереш смета дека иранските власти треба брзо да спроведат непристраснаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Протестите продолжија низ Иран во неделата и покрај острата реакција на владата и извештаите на државните медиуми дека демонстрантите ги прекинале собирите. Loading… Протестите, кои сега се веќе десетти ден, беа предизвикани од смртта на 22-годишната Махса Амини, која почина во болница три дена откако беше уапсена од моралната полицијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На социјалните мрежи се шири брутално видео на кое се гледа како жена во Иран им приоѓа на полицајците на улица. Loading… Овој чин наиде на остра осуда, а жените кои храбро се спротивставуваат на угнетувачкиот режим добиваат поддршка ширум светот. На видеото можете да видите како жената со раширениПрочитај повеќе