интернет

Сподели со своите пријатели

На социјалните мрежи се објавуваат многу содржини, а дел од тие содржини не се за сечии очи. За да одлучат која содржина е општествено прифатлива, а која е забранета, компаниите ги користат услугите на модераторите кои треба да гледаат голем број контроверзни фотографии и видеа. Loading… Веќе многу е напишаноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Компанијата Фејсбук моментално тестира нова опција која на корисниците ќе им помогне од почетната страница да ги отстранат информациите кои не сакаат да ги примаат. Било да скаате да се поштедите од коментарите за новата епизода од омилената серија која се уште не сте ја гледале, или пак да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сопствениците на домашни миленици кои им отвориле профили на социјалните мрежи можат да заработат многу пари од рекламирање разни производи со своите кучиња, мачки, мајмуни, па дури и прасиња. Многумина сметаат дека инфлуенсерите имаат работа од соништата – го прават оан што госкаат и за тоа некој многу добро гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако сакате нешто да објавите за Џон Оливер на кинеските социјални мрежи оваа недела, веројатно нема да можете. Телевизискиот водител од Велика Британија е цензуриран на најголемата социјална мрежа во Кина, само неколку дена откако го критикуваше кинескиот претседател Си Џипинг во својата популарна емисија „Last Week Tonight“. Кина тргнуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако некој ја погледне вашата објава на Instagram Stories тоа ќе го вте, затоа шо на сите ни е познато од претходно. Сепак, ако некој го сними она што сте го објаве или направи снимка од екранот (скриншот) од вашето „стори“ отсега ќе знаете. Новата опција на Инстаграм ќе виПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кој е виновен за хакерскиот напад на церемонијата за отворање на Зимските олимписки игри останува тајна, но организаторите и официјално потврдија дека до нападот навистија дошло објавиEngadget. Некој го компромитиралнтернет и телевизискиот пренос, како и податоците, кои се користени и создадени за време не отворањето на игрите во Шјонгчаг. СекојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Многумина од вас би сакале да знаат дали некој во тајност ги гледа профилите на социјалните мрежи. Оние кои не сакаат нивната посета на нашиот профил да биде тајна, ќе остават лајк или коментар на објавите, но постојат и такви кои ве следат секојдневно, но не сакаат вие тоа даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако сте задоволни од брзината на вашиот интернет, тоа воопшто не значи дека ја добивате онаа која сте ја платиле. Интернет зад интернетот: За 5.000 долари можете да нарачате убиство, детска порнографија…. Loading… Еден од начините да ја проверите брзината на интернетот која секој месец ја плаќате е тестот наПрочитај повеќе