Херзи Халеви

Сподели со своите пријатели

Началникот на Генералштабот на израелската армија Херзи Халеви денеска изјави дека нападот во кој загинаа седум хуманитарни работници во Појасот Газа е резултат на „погрешна идентификација“ во сложени услови. Loading… Халеви ги објави резултатите од прелиминарната истрага за, како што рече, „сериозна грешка“. „Тоа беше грешка што следеше по погрешнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Началникот на Генералштабот на израелската армија Херзи Халеви во вторникот призна дека армијата не успеала да спречи ненадеен напад што Хамас го започна на 7 октомври, јавува Anadolu. Loading… Тој изјави дека во изминатите денови имало дијалог за однесувањето на армијата во врска со настаните кои претходеа на 7 октомври.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Началникот на Генералштабот на израелската армија Херзи Халеви изјави дека израелските копнени сили се „многу добро подготвени“ за офанзивата на северот на Појасот Газа. Loading… „Сакаме да го сведеме Хамас до неговата точка на исчезнување. Нивните водачи, нивното воено крило. Затоа напаѓаме со сета сила. Ги убиваме нивните високи команданти,Прочитај повеќе