Гинисова книга на рекорди

Сподели со своите пријатели

Исак Џонсон од Минесота влезе во Гинисовата книга на рекорди како личност со најголема уста во светот. Loading… Како што растел Исак, растела и неговата уста, а сега е со големина на бејзбол топка. – Ја имам најголемата уста на светот – рекол Исак, кој може да си ја собереПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ангус Мекаскил бил највисокиот човек на светот, кој бил висок 2 метри и 36 сантиметри. Loading… Интересно е што неговиот раст не бил предизвикан од хормонално пореметување или болест, а тие тврделе дека е сосема пропорционален. Заедно со неговата огромна големина, Мекаскил поседувал и огромна сила. Големо момче Во младостаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Момче од Флорида повторно го собори Гинисовиот рекорд, откако 292 пати во кино го гледал филмот „Spider-Man: The Road Without Return“. Loading… Рамиро Аланис веќе има еден Гинисов рекорд бидејќи беше на „најмногу кино проекции на истиот филм“ во 2019 година, бидејќи го гледаше „Одмаздници: Крајот на играта“ 191 пати.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најнискиот брачен пар во светот, кој заедно има помалку од два метри, докажа дека големината навистина не е важна кога е во прашање љубовта. Пауло Гавриел да Силва Барос и Катициа Лие Хошино од Бразил имаат дијагностицирана форма на дварфизам. Барос е висок 90,28 сантиметри и боледува од дистрофичен дисплазискиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Обединетите Арапски Емирати, во емиратот Рас ел Хајм отворен е зиплајн на должина од 2,38 километри, што го прави најдолг зиплајн во светот. Рекордот го потврди и комисијата на Гинисовата книга на рекорди. „Палата на Емиратите“ – Најлускузниот хотел во светот вреден 6 милијарди долари (галерија) Loading… Љубителите наПрочитај повеќе