Ист филм гледал 292 пати во кино, потрошил илјадници долари, но добил и признание (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Момче од Флорида повторно го собори Гинисовиот рекорд, откако 292 пати во кино го гледал филмот „Spider-Man: The Road Without Return“.

Loading...

Рамиро Аланис веќе има еден Гинисов рекорд бидејќи беше на „најмногу кино проекции на истиот филм“ во 2019 година, бидејќи го гледаше „Одмаздници: Крајот на играта“ 191 пати.

Сепак, според извештајот на Гинисовата книга на рекорди, во 2021 година, неговиот рекорд го соборил Арно Клајн, кој го гледал филмот Камелот: Првото поглавје 204 пати.

 

 

За да ја врати титулата, Аланис поминал вкупно 720 часа, или 30 дена, гледајќи го најновиот дел од сагата Спајдермен помеѓу 16 декември 2021 година и 15 март 2022 година.

Во првите неколку недели, тој гледал пет последователни проекции секој ден.

Loading...

Аланис проценува дека потрошил вкупно околу 3.400 долари на билети за кино во текот на трите месеци што му биле потребни за повторно да го постави рекордот.

Според Гинис, Аланис го соборил рекордот во чест на неговата покојна баба Хуана.

 

 

„Таа беше мој фан број еден и сакам да останам рекордер“, рекол Рамиро во изјавата за медиумите.

Правилата велат дека „филмот мора да се гледа независно од која било друга активност“ – така што Аланис не можел да спие, да го користи телефонот, па дури и да оди во тоалет за време на филмот.

Благодарение на Аланис и другите гледачи, Spider-Man: The Road to No Return заработи над милијарда долари.

Loading...

Но, имаше и негативни коментари на Твитер каде пишуваа дека тоа е бескорисен рекорд и дека потрошил многу ресурси, а потенцираа и дека мора да е многу бескорисен штом може да помине толку време гледајќи еден филм.

Други го нарекоа легенда.