УШТЕ ЕДЕН РЕКОРД ЗА ЕМИРАТИТЕ: Отворен најдолгиот зиплајн во светот (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Во Обединетите Арапски Емирати, во емиратот Рас ел Хајм отворен е зиплајн на должина од 2,38 километри, што го прави најдолг зиплајн во светот. Рекордот го потврди и комисијата на Гинисовата книга на рекорди.

„Палата на Емиратите“ – Најлускузниот хотел во светот вреден 6 милијарди долари (галерија)

Loading...

Љубителите на адреналин, кои сакаат да се спуштат по стазата, авантурата ја започнуваат на врвот на најголемата планина во земјата – Џебел Џаис, на надморска височина од 1.600 метри, наведува АП.

Дубаи немаше огномет за Нова година, но сите гледаа во спектаклот на небото (видео)

Станува збо за последните во низа напори на еден од седумте конститутивни емирати на ОАЕ да привлечат повеќе туристи и да ги одвлечат посетителите од соседните емирати како што се Абу Даби и Дубаи, кои недаомна го отворија најдолгиот „урбан зиплајн“ кој минува низ облакодерите.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахајан го назначи својот најстар син за престолонаследник на Абу Даби

Leave a Reply