Гимназија Гоце Делчев

Сподели со своите пријатели

Гимназијата „Гоце Делчев“ од Куманово се збратими со средно училиштето Göztepe İhsan Kurşunoğlu Anadolu Lisesi од Истанбул, Турција. Loading…     Тоа беше повод ученици и наставен персонал од турското училиште да престојуваат во Куманово, каде меѓусебно се запознаваа. – После запознавањето и топлото добредојде од наша страна со песниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Традиционално, по трети пат, вечерва во Занаетчискиот дом ќе се одржи љубовниот мјузикл по повод „14ти Февруари”, во организација на училишниот оркестар „Симфониум” при СОУ Гимназија „Гоце Делчев”. Loading… Станува збор за мјузикл по сценарио на наставникот Филип Петровски, а со поддршка од страна на Фондацијата за култура и спортПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во тек е обнова на десет училници и дел од ходниците во СОУ Гимназија „Гоце Делчев”, информираше кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски. Loading…     Во меѓувреме паралелно со реконструкцијата на просториите, поставен е и лифт за лица со попреченост.     Кумановската гимназија доби целосно нов лик откако првин бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ученици од кумановската Гимназија „Гоце Делчев“ беа во посета на Хрватска во рамки на збратимување на училиштето со Туристичко – угостителската школа од Бјеловар. Loading…     Како што информираше наставничката Александра Маневска, во рамките на проектот во мај ученици од Хрватска веќе биле во посета на Куманово. – СоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Матеј Митевски од кумановската Гимназија „Гоце Делчев“ е најдобар матурант во Македонија, објави Државниот испитен центар. Loading… Според податоците што ги објави Мета.мк повикувајќи се на ДИЦ, Митевски бил најдобриот матурант по предметот македонски јазик и литература. Тој е единствен ученик од Куманово кој се најде меѓу првите шест најдобриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Почна поставувањето лифт во кумановската гимназија „Гоце Делчев“, информираа денеска од училиштето. Loading… -Почна монтажата на лифт во нашата гимназија, а кој ќе биде наменет пред сè за учениците со физичка попреченост. Овој проект веќе некое време чекаше на својата реализација, еве и тоа се случи и полека се заокружуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во конкуренција од над 30.000 ученици од цела Европа кумановските гимназијалци Мила Смилевска и Марко Спасовски освоија трето и четврто место на натпреварот по англиски јазик „ХИПО“. Loading… Во Лидо ди Јесоло, Италија,  Мила и Марко учествуваа во квалификациите за финале од натпреварувањето во силна конкуренција од цела Европа иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановската Гимназија „Гоце Делчев“ од вчера започна да произведува електрична енергија со поставените фотоволтаици на покривот на училиштето. Loading… Гимназијата ќе може да оствари максимална заштеда на потрошувачката на електрична енергија откако претходно беше реконструиран покривот, а целиот објект доби нова енергетско-ефикасна фасада и ПВЦ прозорци.     Општина КумановоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Учениците од кумановската Гимназија „Гоце Делчев“ кои членуваат во орекстарот „Симфониум“ станаа државни прваци. Loading… Викендов училишниот оркестар на Гимназијата го освои првото место на Државниот натпревар за орекстри под менторство на нивниот наставник Филип Петровски. – Оркестарот „Симфониум” стана огледало на душата и синоним на Куманово. Горд сум наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Учениците сакаат да разговараат, да се пожалат и пофалат, но нема услови, освен класниот час, вели наставничката Ангела Петковска од кумановската Гимназија „Гоце Делчев“. Loading… Наставничката по македонски јазик и литература, вели дека немили настани како меѓуврсничко насилство постојано се случуваат, а тие не се ни свесни за тоа. –Прочитај повеќе